1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
3 years ago
14

Alana is having a party. She bought 3 rolls of streamers and 2 packages of balloons for $10.00. She realized she needed more sup

plies and went back to the store and bought 2 more rolls of streamers and 1 more package of balloons for $6.25. How much did each roll of streamers and each package of balloons cost?
Mathematics
2 answers:
notsponge [240]3 years ago
4 0
Streamers: 24 dollars Package of ballons: 6 dollars
Anvisha [2.4K]3 years ago
3 0

Answer:

Each roll of streamers is $2.50 and each package of balloons is $1.25.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of rolls of streamers and y represent the number of packages of balloons.

3 rolls of streamers, 3x, and 2 packages of balloons, 2y, cost 10.00; this gives us

3x + 2y = 10

2 rolls of streamers, 2x, and 1 package of balloons, 1y, cost 6.25; this gives us

2x + 1y = 6.25

This gives us the system of equations

\left \{ {{3x+2y=10} \atop {2x+1y=6.25}} \right.

To solve this, we will use elimination.  First we will make the coefficient of y the same.  We will do this by multiplying the bottom equation by 2:

\left \{ {{3x+2y=10} \atop {2(2x+1y=6.25)}} \right. \\\\\left \{ {{3x+2y=10} \atop {4x+2y=12.50}} \right.

We will eliminate y by subtracting the bottom equation from the top:

\left \{ {{3x+2y=10} \atop {-(4x+2y=12.5)}} \right. \\\\-1x=-2.5

Divide both sides by -1:

-1x/-1 = -2.5/-1

x = 2.5

Each roll of streamers costs $2.50.

Substituting this back into the second equation, we have

2(2.5) + y = 6.25

5 + y = 6.25

Subtract 5 from each side:

5 + y - 5 = 6.25 - 5

y = 1.25

Each package of balloons costs $1.25.

You might be interested in
The following data is looking at how long it takes to get to work. Let x = commuting distance (miles) and y = commuting time (mi
My name is Ann [436]

Answer:

Explanation has been given in the attachment.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
During a fundraiser, Ms. Dawson’s class raised $560, which is 25% more than Mr. Casey’s class raised. How much money did Mr. Cas
evablogger [386]

Answer:

$420

Step-by-step explanation:

To work this out you would need to find the 25% decrease of 560. To do this you would first divide 25 by 100, which gives you 0.25. Then you would minus 0.25 from 1, which gives you 0.75. This is because when finding percentage decreases you would first have to convert it into a decimal. Then you would have to minus it from 1 , to make sure that it will be a 25% decrease not a 75% decrease. Then you would multiply 560 by 0.75, which gives you 420.

1) Divide 25 by 100.

25/100=0.25

2) Minus 0.25 from 1.

1-0.25=0.75

3) Multiply 560 by 0.75.

560*0.75=$420

5 0
3 years ago
Irri is traveling in a group of 888 cat warriors. Each cat needs 444 liters of milk per day to maintain good morale. Mirri has a
tatiyna

Answer:

3.25 days

Step-by-step explanation:

Irri is traveling in a group of 8 cat warriors. Each cat needs 4 liters of milk per day to maintain good morale.

The total number of liters for the cat is calculated as:

8 × 4 liters of milk

= 32 liters of milk.

Another cat has enough milk to last for 2days.

= 4 liters of milk × 2 days

= 8 liters

Mirri has a supply of 96 liters of milk.

Total liters of milk = 96 liters + 8 liters

= 104 liters

Which equation can we use to find the total number of days the milk will last?

This is calculated as:

= 104 liters/32 liters

= 3.25 days

7 0
3 years ago
Multiply, wrote your answer as a fraction in simplest form <br> 4/5 x 10/7
umka21 [38]

<em>The</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>8</em><em>/</em><em>7</em>

<em>pl</em><em>ease</em><em> see</em><em> the</em><em> attached</em><em> picture</em><em> for</em><em> full</em><em> solution</em>

<em>Hope </em><em>it</em><em> helps</em>

<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A square has an area of 196 inches what is the length of each side
AnnyKZ [126]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

  1. Find the square root of 196: \sqrt{196} = 14  

I hope this helps!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The results of a test were the following scores: 67, 82, 77, 92, 96, 58, 72, 78, 79, and 82. What is the range for the test scor
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!! ILL MARK BRAINLIEST!
    12·2 answers
  • About 56% of the 2553 students are in rolled in at least one honors classes how many students are in rolled in an honors class
    5·2 answers
  • marco has 37 1/2 ounces of juice he wants to pass out samples of the juice each cup can hold 2 1/2 ounces of juice how many cups
    5·2 answers
  • PLEASE HELPPP<br><br>put in order from greatest to least -1 3/8. -0.4, -1.55. -9/16​
    5·1 answer
  • How do you find total area of a cylinder
    13·1 answer
  • AMONG US ANYONE? CODE : DATDKF
    8·1 answer
  • If you flip two coins 16 times, what is the best prediction possible for the number of times both coins will land on tails?
    7·1 answer
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • A video is getting 150000 views every 3 days how long will it take to reach 400000 views?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!