1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
8

6/2(1+2)=? Can someone help pretty please

Mathematics
2 answers:
Mila [183]3 years ago
6 0
(1+2)= 3
6/2=3
3x3=9
answer is 9
barxatty [35]3 years ago
4 0
First evaluate the value in the parenthesis: (1+2)=3
6/2 is 3
3 times 3 = 9
so the final answer is 9
You might be interested in
Do the data in the table represent a direct variation or inverse variation? Write an equation to model the data in the table? x
pantera1 [17]

Answer:

hauawiwiwiwiwiwiwiwiwiwiwuwjhehehwhwe

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Match each function with its inverse
Brut [27]

Ok. This is an incomplete question. I don't want to report. Please tell me the answer choices so I can match them for you.

3 0
3 years ago
The cost of 1 dozen pencil is Rs.96.what is the cost of 2 pencils​
natali 33 [55]

Answer:

Rs.16

Step-by-step explanation:

Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2

cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8

cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give brainliest
hram777 [196]

Answer:

<h3>5 th box </h3><h2>0: )</h2>

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Question 5 of 10
Mrrafil [7]

Answer:

S=6a^2

S=6×2^2

S=6×4=24

The right answer is C

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • name the lengths of the sides of three rectangles with perimeters of 14 units. use only whole numbers.
    9·1 answer
  • the latest Xbox cost 299 and games cost X dollars each Wayne plans to purchase one Xbox and one game spending a total of 344 wri
    15·2 answers
  • Explain how you decide whether the final answer to a multiplication problem is
    6·1 answer
  • Removing which point from the coordinate plane would make the graph a function of x?
    5·2 answers
  • What principal amount would yield an interest of $36 in 3 years at 3%?<br> P=
    9·1 answer
  • 4) A spinner has 8 congruent sections as shown in the diagram. If the
    9·1 answer
  • Pleaseee help me like I need hp
    10·2 answers
  • Brainiest if correct or first<br> -5/12-(-3/4)
    5·2 answers
  • For the function h defined by h(x) = 2x2 – 2, find h(-1/2).
    12·1 answer
  • Paintbrushes cost $0.55 each at a certain store. Evelyn spent $3.85 on paintbrushes.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!