The question seems incomplete
Answer:
between 0 and 1: divide 1 by 2 = 0.5
between 1 and 1/2: divide 1/2 by 2 (0.25) and multiply that by 3 = 0.75
Answer:
9-foot piece is better deal by $0.03 per foot
Step-by-step explanation:
2.80/8 = $0.35 per foot (for 8-foot piece)
2.88/9 = $0.32 per foot (for 9-foot piece)
Answer:
Ambitious
In this case, you have to multiply the price of the one way journey ($2.65) by 8 (as this is the number of individual journeys made in one week. It's gives you $21.20. As he has 1 bottle of water at $1.45 each day for four days, you have to multiply these together, giving you $5.80 You then have to add together $21.20 and $5.80, giving you $27. Therefore, it costs Edgar $27 a week
Step-by-step explanation:
Answer:
<
Step-by-step explanation: