1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stiks02 [169]
3 years ago
10

Your uncle gave you a stock certificate worth $4 that he said would triple in value each year. How much would your certificate b

e worth in 10 years?
Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]3 years ago
5 0

Why hello there

Your question: Your uncle gave you a stock certificate worth $4 that he said would triple in value each year. How much would your certificate be worth in 10 years?

My answer: So lets do this step by step

  • First so in the first year u get $4
  • In the secon year u get $12
  • In the third year you get $36
  • In the fourth year you get $108
  • In the fifth year you get $324
  • 6th year $972
  • 7th year $2916
  • 8th year $8748
  • 9th year $26244
  • 10th year $78732

So in 10 years you get $78,732

If my answer helped please mark me as brainliest thank you and have the best day ever!

You might be interested in
Soulutions for 20-4u
Mnenie [13.5K]

The question seems incomplete

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why do you need to find the number that is halfway between 0 and 1 and 1/2 ?
labwork [276]

Answer:

between 0 and 1: divide 1 by 2 = 0.5

between 1 and 1/2: divide 1/2 by 2 (0.25) and multiply that by 3 = 0.75

8 0
3 years ago
Which is the better by 8-foot of cord for $2.80or 9-foot piece of cord for $2.88​
Dmitrij [34]

Answer:

9-foot piece is better deal by $0.03 per foot

Step-by-step explanation:

2.80/8 = $0.35 per foot (for 8-foot piece)

2.88/9 = $0.32 per foot (for 9-foot piece)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
It costs Edgar $2.65 one way to ride the bus to work. He uses the bus to go to and from work fourdays per week. He buys a bottle
Viktor [21]

Answer:

Ambitious

In this case, you have to multiply the price of the one way journey ($2.65) by 8 (as this is the number of individual journeys made in one week. It's gives you $21.20. As he has 1 bottle of water at $1.45 each day for four days, you have to multiply these together, giving you $5.80 You then have to add together $21.20 and $5.80, giving you $27. Therefore, it costs Edgar $27 a week

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use &lt;, &gt;, or = to fill in the blanks.<br> -7----- 0<br> Please help me!
Oduvanchick [21]

Answer:

<

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • a motorboat can maintain a constant speed of 29 miles per hour relative to the water. the boat makes a trip upstream to a certai
    5·1 answer
  • 20 is what percent more than 5 ?
    11·1 answer
  • If you know that a line has a slope of 2/3 and a y-intercept of 7, what is the equation for that line in slope-intercept form?
    13·1 answer
  • *******ASAP******
    12·1 answer
  • 150 between_and_ <br> Guess check
    10·1 answer
  • X=y-3 4x+2y=2? What is the answer
    6·1 answer
  • Help me plz I need help
    14·2 answers
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP​
    9·1 answer
  • 14. Emma is building a scale model of a jet airplane. The real airplane has a wingspan of 200 feet and a length of 240 feet.
    7·1 answer
  • A function is a relationship between two quantities, called the ___ and the ___?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!