1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
5

1) Which expression represents the expression: "seven less than a number"?

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]3 years ago
8 0

Answer:

Can you first show me the whole question with answers?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is 0.000012 pounds in word form
erastovalidia [21]
The answer is twelve millionth



In a scientific notation, you have to put a decimal right after the first number (unless it is a zero). How many times you move the decimal from its original spot determines the answer. (FYI: In a number like 196 the decimal point is 196.000<--here)
<span>
1.46000000 (moved the decimal point 8 times, so the answer is --->)  
1.46×</span>10^{8}
6 0
3 years ago
Which fact helps you prove the isosceles triangle theorem, which states that the base angles of any isosceles triangle have equa
svetoff [14.1K]

Answer:

D the last option

I got this answer right on ed

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quick algebra 1 assignment for 50 points!
Sergeeva-Olga [200]

The example on direct variation is illustrated below based on the information given.

<h3>How to illustrate the direct variation?</h3>

An example will be:

When x = 2, y = 10. Find the value of y when x is 6.

In this case, this will be calculated thus:

y = kx

10 = 2k

k = 10/2

k = 5

Since y = kx.

y = 5 × 6

y = 30

The value of y is 30.

Learn more about variation on:

brainly.com/question/25215474

#SPJ1

3 0
2 years ago
FREEE POINTSSSSSS.....................<br>​
Mekhanik [1.2K]
Grabbing dem points up ✨YeAh✨
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of the above polygon
    8·1 answer
  • The height of a rectangular prism is 3 feet. The length and width can be expressed as x-1 and x+4. If the volume of the prism is
    12·1 answer
  • The number of traffic violations in a city increased from 12 to 16 in a month.
    10·2 answers
  • if the rate of change for one linear function is positive and for another is negative can they both be either increasing or decr
    10·1 answer
  • Hank the hiker would like to go on a hike. He only has four hours available today for the hike. The expression 1/2d + 1/2e is us
    11·1 answer
  • The height, h, of an object that is thrown upwards into the air can be represented as h = 0.5at2 + v0t + h0, where a represents
    8·1 answer
  • Which of the following are remote interior angles of &lt;1??
    9·1 answer
  • 4x – 8<br><br> Please helppp
    7·1 answer
  • Find the value of y. <br> A. 7<br> B. 8 <br> C. 75 <br> D. 105
    6·1 answer
  • Simple answers please
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!