1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
5

3x + y = 8 -x + y = -4 Solve the system. Write your answer as an ordered pair (x, y)

Mathematics
1 answer:
timurjin [86]3 years ago
8 0
I hope this helps you



x=y+4



3 (y+4)+y=8


3y+12+y=8


4y= -4


y= -1


x= -1+4


x=3


(3, -1)
You might be interested in
Pa help po ako math problem po
andrew11 [14]

Answer:

i got 21.42 (rounded to the nearest second decimal) if not my full answer was 21.42147412. sorry if its incorrect

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x
Natali [406]

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

The two angles are complementary since they form a 90 degree angle.

35+ 4x+7 = 90

Combine like terms

42 +4x = 90

Subtract 42 from each side

42-42 +4x =90-42

4x = 48

Divide each side by 4

4x/4 = 48/4

x = 12

5 0
3 years ago
What is the sum of any rational number and its opposite and why
VladimirAG [237]

Answer:

Step-by-step explanation:

If by opposite you mean...

1 opposite is -1

If so then its 0 because any rational number and its reciprocal is always 0 its math crazy stuff

8 0
3 years ago
A community is considering raising funds to pay for improvements to the community swimming pool. To measure the
dezoksy [38]

Answer:

All residents of the community

Step-by-step explanation:

Not sure if this is fully correct but the 2nd and 3rd option is wrong (Edg 2021)

6 0
3 years ago
DAY 27, MAY 7, 2020
KengaRu [80]
If I’m not mistaken, the answer is C.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 4/3 divided by 1/6
    15·2 answers
  • Find the average high and low temperature for the week
    7·2 answers
  • At 2.80 per pound,the cheddar cheese costs how many cents per pound ounce
    5·1 answer
  • True or False ? Can you represent the distance of an object underground using negative numbers?
    5·1 answer
  • Carpet cost 9.99 yard. bought 17.4 yards. how much did it cost
    15·1 answer
  • Can someone please help i will mark brainliest i need help asap.
    5·2 answers
  • A road has a scale of 1:50 000 The length of a road on the map is 8.5cm.Work out the length of the real road in kilometres
    5·1 answer
  • Por favor resuelva este problema con sustitución.
    15·1 answer
  • Copy and complete the statement using or =
    12·1 answer
  • A 6-quart container of window cleaner costs $14.76. What is the price per pint?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!