1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
2 years ago
8

Please help the following questions

Mathematics
1 answer:
melisa1 [442]2 years ago
7 0

Answer:

Q 21 :A D Q22 : A C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What are the opposites of 9, −2.7, 3.35, and 6
azamat

Answer:

Step-by-step explanation: -9,2,-7,-3,-35, and -6

6 0
3 years ago
experiment consists of rolling three fair dice --- a red die, a blue die, and a white die --- and recording the number rolled on
nalin [4]
The possible permutations are 6P3 which is 120. Out of those there are 7 ways to get 6 with three dice. So P(6)=7/120
8 0
3 years ago
Please answer this multiple choice question for 23 points and brainliest!!
luda_lava [24]

Answer:

  A.  T = 20°C - (2.8°C/h × 4h)

Step-by-step explanation:

The rate of change of temperature (-2.8°C/h) is multiplied by time (4h) to get the change in temperature (-11.2°C). That change is added to the initial temperature (20°C) to find the temperature after 4 hours.

Only equation A properly expresses this calculation.

In choice B, the rate of change is (wrongly) shown as +2.8°C/h. In the other choices, the combinations of units are nonsense. (What is a °C·h?)

5 0
2 years ago
Pls help
alisha [4.7K]

Answer:

i think it would be 11 cups

3 0
3 years ago
Can some one graph this equation for me in a sheet of paper happy halloween!
Sliva [168]

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

-3/4+2=1.25

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the translated function, g(x), if
    6·1 answer
  • Emma volunteered at an animal shelter for a total of 119 hours over 6 weeks. Estimate the number of hours she volunteered each w
    6·2 answers
  • The cost of 10 oranges is $1.00.What is the cost of 5 dozen oranges?
    11·1 answer
  • Randy bought 4 candy bars for 4.28 what is the cost per bar
    5·2 answers
  • 1) An online store has the following advertisement on there homepage.
    12·1 answer
  • A random sample of 9 fields of corn has a mean yield of 34.7 bushels per acre and standard deviation of 8.04 bushels per acre. D
    15·1 answer
  • Find the product of 987.2365 and 1,000.
    9·2 answers
  • Five gal of water are added to a pool each minute.
    12·2 answers
  • Whitch expression is equal to
    15·2 answers
  • Write the equation of a line in SLOPE INTERCEPT FORM with the following information.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!