1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
3 years ago
5

2. Olivia is buying juice boxes for a party. She is comparing two brands to determine the best price. The price for a carton con

taining 8 boxes of All Natural Juice is $2.80. The price for a carton containing 6 boxes of Just Juice is $1.98. (a) What is the difference between the unit prices of each brand of juice? Show your work. (b) Olivia paid $7.92 for several cartons of Just Juice. How many cartons did she purchase? What would the price be for the same number of juice boxes of All Natural Juice? Show your work
Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
3 0
1 carton : 8 boxes for 2.80 = 2.80/8 = 0.35 per box (All natural juice)
1 carton : 6 boxes for 1.98 = 1.98/6 = 0.33 per box (Just juice)

difference between the 2 is 0.02 (2 cents)

if she paid 7.92 for x cartons of Just Juice, 7.92 / 0.33 = 24 boxes...and there are 6 boxes per carton.....24/6 = 4 cartons were bought for $ 7.92

price for same number of juice boxes of All Natural juice is : 
24 * 0.35 = $ 8.40
You might be interested in
The book costs $49.95 with 3% sales tax. What is the total cost?
VladimirAG [237]

Answer:

74.8

Step-by-step explanation:

hope im right!

8 0
2 years ago
Which of the following is the same as 8.4x10²
Marta_Voda [28]

Answer:

840

Step-by-step explanation:

8.4x10^2

8.4x100

move the decimal to the right for the amount of zeros :)

840

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Knowing that the area of a rectangle and a parallelogram is (base * height), use the given side length and
astraxan [27]

Answer:

51.84sq

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
In 2016, a billionaire's net worth was approximately $3.6 x 109. That same year, it
Alekssandra [29.7K]

Answer:

all you do is multiply 3.6 and 109 to see if its 45,000 per year

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
which table below represents a non proportional relationship give at least two reasons the justify your choice
Gennadij [26K]

Answer:

umm wait let me try give me time

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Divide Rs.300 between A and B in the ratio2:3
    9·1 answer
  • Find the quotient of 4 1/4 divide 2 1/5
    8·1 answer
  • A car travels 252 miles in 5 hours and 15 minutes. how many miles does it travel per hour?
    7·1 answer
  • 3,835 kilograms in expanded form
    7·1 answer
  • How do I factorize y= x³-4x²+3x ?
    12·1 answer
  • System of Linear Equations In Exercises 25–38, solve the system using ei ther Gaussian elimination with back-substitution or Gau
    12·1 answer
  • Find the value of b in the triangle below.
    6·1 answer
  • Heeelllpppppppp plzzzzzzzzzzzzz​
    12·1 answer
  • andre says that 5 3/4 + 2 1/4 = 7 1/2 because 7 4/8 = 7 1/2 identiy his mistake draw a picture to prove that he is wrong
    12·1 answer
  • 4. Xander pays $8 for 10 skateboard stickers. There is a proportional relationship between the number of stickers Xander buys, x
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!