1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
3 years ago
15

Write division equation that has a solution 42

Mathematics
1 answer:
dsp733 years ago
5 0

Answer:

  1617/38.5 = 42

Step-by-step explanation:

Figure out what divisor you want, multiply that by 42 to find the dividend, then write your equation as ...

  dividend/divisor = 42

You might be interested in
A circular aluminum sign has a radius of 28 centimeters. If a sheet of aluminum costs $0.33 per square centimeter, how much will
pshichka [43]

Answer:

I'm not gonna answer

Step-by-step explanation:

but u have to multiply and divide your answer

4 0
3 years ago
Solve for x in the equation x2 + 4x-4=8.
iren [92.7K]

{x}^{2}  + 4x - 4 = 8 \\  =  >  {x}^{2}  + 4x - 4 - 8 = 0 \\  =  >  {x}^{2}  + 4x - 12 = 0 \\  =  >  {x}^{2}  + 6x  - 2x - 12 = 0 \\  =  >  x(x + 6) - 2(x + 6) = 0 \\  =  > (x - 2)(x + 6) = 0 \\  =  > x = 2 \:  \:  \: or \:  \:  \: x =  - 6

<u>Answer</u><u>:</u>

x = -6 or x = 2

Hope you could get an idea from here.

Doubt clarification - use comment section.

7 0
2 years ago
If y=1/2 when x=2, find y when x=3, given that y varies directly with x
Lelu [443]
\bf \qquad \qquad \textit{direct proportional variation}\\\\&#10;\textit{\underline{y} varies directly with \underline{x}}\qquad \qquad  y=kx\impliedby &#10;\begin{array}{llll}&#10;k=constant\ of\\&#10;\qquad  variation&#10;\end{array}\\\\&#10;-------------------------------\\\\&#10;\textit{we also know that }&#10;\begin{cases}&#10;y=\frac{1}{2}\\&#10;x=2&#10;\end{cases}\implies \cfrac{1}{2}=k2\implies \cfrac{1}{4}=k&#10;\\\\\\&#10;\boxed{y=\cfrac{1}{4}x}&#10;\\\\\\&#10;\textit{when x=3, what is \underline{y}?}\qquad y=\cfrac{1}{4}\cdot 3
4 0
3 years ago
URGENT HELP PLEASEEE !!!
RoseWind [281]
Noice if you get a dank meme account then you're a savage @Guavametight on instagram
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
felipe purchashed 2.5 pounds of strawberries and a cantaloupe. the cantaloupe cost $3.25 and the total cost of the fruit was $12
ikadub [295]

12-3.25 divided by 2.5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3. A survey conducted among a group of 50 students showed that; (APPLYING)
    6·1 answer
  • HELP ME ASAP! Will give BRAINLIEST!
    5·2 answers
  • What is the speed of a wave if the wavelength is 100 m and the period is 20 seconds?
    9·2 answers
  • The cost of 12 gallons of gas is 28.68 how many miles can you expect to drive
    13·1 answer
  • If 8 is added to twice a number and this sum is multiplied by 3ˏ the result is the number multiplied by 3 and 9 is added to the
    9·1 answer
  • Convert into slope intercept form?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!! ILL GIVE BRAINLIST
    5·1 answer
  • PLZ HELP 30 POINTS!
    10·2 answers
  • HELP PLEASE DUE IN 3 MINUTES
    9·1 answer
  • A reading teacher recorded the number of pages read in an hour by each of her
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!