1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
6

Calvin bought 2 t-shirts for $50, and Bradley bought 4 t-shirts for 490. Did they pay the same rate? Explain your reasoning.

Mathematics
2 answers:
myrzilka [38]3 years ago
7 0

\text{Divide the cost by the quantity to find the rate:}\\\\50\div2=25\\\\490\div4=122.5\\\\\text{You would see that Bradley paid way more for 1 shirt}\\\\\text{This means that they DID NOT pay the same rate}

Snezhnost [94]3 years ago
5 0

Answer:

490 devided by 4 is 122.5 which is the amount Bradley payed per shirt, Calvin only payed 50 dollars per shirt. No the pay is not the same and the difference is 72.5

Step-by-step explanation:

(p.s this is just what I got from this so im not 100 percent sure)

You might be interested in
Complete the work shown to find a possible solution of the equation.
Andrei [34K]

Answer: the answer is 14

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
In the following equation, a and b are both integers. a(3x-8)=b -18x
zaharov [31]
The value of a is -6
The value of b is 48
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If sin(A+B)=1/2 & sin(A-B)=1/3 find sin(2A)
timofeeve [1]

Answer:

sin(2A) = (2√2 + √3) / 6

Step-by-step explanation:

2A = (A+B) + (A−B)

sin(2A) = sin((A+B) + (A−B))

Angle sum formula:

sin(2A) = sin(A+B) cos(A−B) + sin(A−B) cos(A+B)

sin(2A) = 1/2 cos(A−B) + 1/3 cos(A+B)

Pythagorean identity:

sin(2A) = 1/2 √[1 − sin²(A−B)] + 1/3 √[1 − sin²(A+B)]

sin(2A) = 1/2 √(1 − 1/9) + 1/3 √(1 − 1/4)

sin(2A) = 1/2 √(8/9) + 1/3 √(3/4)

sin(2A) = 1/3 √2 + 1/6 √3

sin(2A) = (2√2 + √3) / 6

6 0
3 years ago
Florence has $400 in a savings account. The interest rate is 5% per year and is not
Sati [7]

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

I = 400(.05)(1)

I = 20

3 0
2 years ago
The cost of cabin lodging is $25 per lodger. The equation y = 25x relates the total lodging cost (y) to the number of lodgers (x
dalvyx [7]

Answer: The unit rate is $25

Step-by-step explanation: We know that the cost of cabin lodging is 25 dollars per lodger.

Then the equation y = 25x models this relation.

Here the cost is y, and the number of lodgers is x.

We want to find the unit rate.

The actual equation should be in dollars, and the number of lodgers is just a scalar number.

so the equation should be:

y = $25*x

Now, the unit rate is defined as the rate with 1 in the denominator, in this case, is the price for each unit of x (lodgers) so is the price per lodger.

We already know that the price per lodger is $25, so the unit rate is $25.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The lines s and t intersect at point R.
    11·2 answers
  • How many hundreds does 4 thousands equal
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%20%2B%205%20%3D%20%20-%205x%20%2B%205" id="TexFormula1" title="x + 5 = - 5x + 5" alt="x + 5
    11·1 answer
  • Every day, Jason runs for 36 minutes and lifts weights for 44 minutes. How many minutes will Jason spend working out in 8 days?
    6·2 answers
  • In a large population, 67% of the households have cable tv. A simple random sample of 256 households is to be contacted and the
    11·1 answer
  • if laura bikes x miles to and from her friend's house each day, what expression can be used to calculate the total distance she
    13·2 answers
  • I will give you brainliest to whoever helps me answer this. Please hurry
    6·1 answer
  • Can you guys subscribe to icarus on vr, it would help me a lot if you guys could :)
    15·1 answer
  • 24b+25 what Is the value of b
    13·1 answer
  • Describe the transformations from the parent function f(x)=x2 to the function g(x)=(x-2)^2+5
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!