1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
10

Use a sum or difference identity to find exact value of sin 255.

Mathematics
1 answer:
vagabundo [1.1K]3 years ago
5 0
Sin (x + y) = sin x cos y + cos x sin y 

<span>sin 255 </span>
<span>= sin (210 + 45) </span>
<span>= sin 210 cos 45 + cos 210 sin 45 </span>
<span>= (-1/2)(√(2)/2) + (-√(3)/2)(√(2)/2) </span>
<span>= -√(2)/4 + (-√(6)/4) </span>
<span>= -√(2)/4 - √(6)/4 </span>
<span>= (-√(2) - √(6)) / 4</span>
You might be interested in
I need help with this math problem
cricket20 [7]
F(x) = 2(x + 3), now if we distribute the 2, we get 2x + 6.

we know the lbs of apple is "x", and therefore, the lbs of orange will be the constant 3.

2x will then stand for the price for "x" lbs of apples.

and 2*3 will stand for the price of "3" lbs of oranges, which is 6 bucks.

since the 2 is multiplying the lbs quantity, it must then be the price, so both cost 2 bucks each per pound.
4 0
3 years ago
Towns X, Y, and Z are on the same straight road. Town Y is between Town X and Town Z. Town X is 57 miles from Town Z, and Town Y
Ber [7]
29 miles 
because town y is between town x and town z so you can take the distance between town x and town z and subtract the distance from town y to town z

3 0
4 years ago
The area of a rectangle is 48, and its length is 8. What is the perimeter of this rectangle? PLEASE HELP
Aloiza [94]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

Because 8 times 6 is 48 for the area so 6 and 8 multiply by two then combined is 28.

7 0
3 years ago
What is the area of the triangle below (in square units)?<br> 24in<br> 2 in
UNO [17]

Answer:

24 in

Step-by-step explanation:

Area of triangle = bh/2

= (2 * 24)/2

= 24 in

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the better buy: A) 5lb. bag of potatoes for $3.79 or a 2lb. bag<br> for $1.50?
Tcecarenko [31]

Answer:

A 2lb. bag because 1.50 x 2 = 3.00$ plus the extra 1 lb which is 75c = 3.75 $

Step-by-step explanation:

Could i have branliest and heart please

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help. Find the value of x.
    7·1 answer
  • An employee at a state park has 53 photos of animals found at the park she wants to arrange the photos in rows so that every row
    14·1 answer
  • A 6-sided die is rolled three times. What is the probability of rolling a 4 each time?
    13·1 answer
  • I need help with this
    12·2 answers
  • What is 15 3/5 % in simplest form
    12·1 answer
  • How many parallel sides does a octogon have?
    11·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINIEST IF ANSWERED WITH CLEAR EXPLANATION AND ANSWERS.
    6·1 answer
  • Help plz no links will mark best answer
    6·1 answer
  • help plzz) A teacher made a copy of a map. To make the map easier to see, the teacher enlarged the area of the map by 38%. Let d
    13·1 answer
  • Will someone help me with this
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!