Answer:
The product of (k + 1) series starts with 3 (because k = 2) and you need 2 to be multiplied to this in order to get (n + 1)!
Therefore you need to multiply 2 and 1/2 to make it right. 2 completes the factorial and 1/2 remains.
Hope it was clear explanation.
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
I would say 10 and 1/3 of the 1 1/2 liter bottles
It should be 555^3=170953875