1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
3 years ago
13

I need help on #4 ASAP!!!!

Mathematics
1 answer:
kodGreya [7K]3 years ago
7 0
Hi there. 

A triangle's interior angles must always add up to 180 degrees. Since we already have one measurement, 56, we can set up an equation to solve for the missing angles.

(2x + 4) + 56 + x= 180; solve for x.
Subtract 56 from both sides.
(2x + 4) + x = 124;
Combine like-terms (x).
3x + 4 = 124;
Subtract 4 from both sides.
3x = 120
Divide both sides by 3 to solve for x.
x = 40.

Now, we need to substitute x with 40 in each of our angles to determine their measurements.
2x + 4; x = 40.
2(40) + 4 = 80 + 4 = 84; 
One measurement is 84 degrees.

x = 40 is another measurement on its own.

Our measurements are:
56, 84, and 40.

Your corresponding answer choice is H.) 56, 84, 40.

I hope this helps!
You might be interested in
Which of the following is false about the figure?
Olin [163]

Answer:

d.

Step-by-step explanation:

Let's examine each statement:

Option A: m<CUD = m<VUM (CORRECT)

Rationale: vertical angles are congruent to each other.

Option B: m<AUV + m<DUA = 180 (CORRECT)

Rationale: angles on a straight line

Option C: m<MUC - m<MUD = m<CUD (CORRECT)

Rationale:

m<MUC = m<MUD + m<CUD

Subtract m<MUD from each side

m<MUC - m<MUD = m<CUD

Option D is FALSE

Rationale:

m<PUD + m <VUP = 180° (angles on a straight line)

m<PUM + m<CUA ≠ 180°

Therefore,

m<PUD + m<VUP = m<PUM + m<CUA IS FALSE.

5 0
2 years ago
Which number sentence is not true
Bad White [126]
C C because the absolute value of -100 is 100 which is greater than zero
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pen is $1 cheaper than a stapler. Their total price is $5.20. Find the price of the pen.
Leno4ka [110]
$1.60 is the answer you divided 5.20 divided by the two items and you get 2.6 which you subtract the 1 dollar and get 1.6
8 0
3 years ago
Pleaseee help me solve this problem asap
Nikolay [14]

Answer:

$1.25 per cup

Step-by-step explanation:

To work this out you would simply divide the price of $5 by the quantity of 4, which gives you 1.25. This is because the price of 4 has been given, and so to find the price of one you would divide the price by the quantity.

The price per unit is =\frac{price}{quantity}

1) Divide 5 by 4.

5/4=1.25

Double checking:

To double check your answer you would multiply 1.25 by 4. And if the answer is 5 then you know that your price per unit is correct.

1) Multiply 1.25 by 4.

1.25*4=5

4 0
3 years ago
It takes Cindy 3/4 of an hour to complete a puzzle. How many puzzles can she finish in 3 hours?
Naily [24]
This means that you have to divide 3 by 3/4. So, let's just do that

3 divided by 3/4
3 times 4/3
4

So, Cindy would be able to solve 4 puzzles in 3 hours.

Hope this helps :D
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write 2.7 as a fraction or mixed number
    13·1 answer
  • Lee wants to gain 10lbs of lean muscle mass. His dietitian suggested the consume 2400 kcal each day and that 25% of his cal come
    13·1 answer
  • Joe has 3 pounds of clay. He uses 3/4 pound to make a vase how much clay is left
    14·2 answers
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1? h(x) = 1/2x - 1/2
    12·1 answer
  • What does it mean when your slope is an integer?
    13·2 answers
  • Pls help me with this<br>Express 0.0065184 in 3 significant figures​
    15·1 answer
  • Stouffville currently has a population of 60 000 people. The population is expected to increase by 4% each year. What will be th
    13·1 answer
  • 8a2 = 12 + a plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz help me slove this problem
    12·1 answer
  • OMG PLZ HELP ME PLSS ILL GIVE BRAINLKEST NO ONE IS ANSWERING ME PLZ PLZ IM BEGGING YOU
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!