Answer:
Part 1) 
Part 2) 
Part 3) 
Part 4) 
Part 5) 
Step-by-step explanation:
Part 1) we know that
If two triangles are similar
then
the ratio of their corresponding sides are equal
so
In this problem

Part 2) we know that
If two triangles are similar
then
the ratio of their corresponding sides are equal
so
In this problem

Part 3) we know that
If two triangles are similar
then
the ratio of their corresponding sides are equal
so
In this problem

substitute the values





Part 4) we know that
If two triangles are similar
then
the ratio of their corresponding sides are equal
so
In this problem

Part 5) we know that
If two triangles are similar
then
the ratio of their corresponding sides are equal
so
In this problem

Answer:
The simplified answer would be 7m+63. You would have to solve for the variable.
Step-by-step explanation:
Answer:
A)18.90 = 2.25e
Samuel earns $8.40 per hour.
Answer:
Cost of 1 pound apple:4.80/6=2.4
cost of 9 pounds apple:2.4 ×9=21.6
36/3000 ? maybe 1/5 ....................................