1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nydimaria [60]
3 years ago
9

The value of x and y in both equations

Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
6 0
There is no solution to this set that works for both equations. If you multiply the top equation by 2 and then add them together, the x and y numbers will cancel. This leaves you with 0 =1010, which is never true.
You might be interested in
Write an inequality for the following: all numbers less than 7 and greater than -7
dangina [55]
-7 < x < 7
or
x > -7 , x < 7

7 0
3 years ago
Find the slope from the table below. ​
lorasvet [3.4K]
Slope for the function is -1/3.5.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help plea i am beg screenshot in
stiv31 [10]

Answer:

SA = 105 in^2

Step-by-step explanation:

To find surface area, find the area of all the shapes and add it all together. This shape has 4 triangle faces. They are all the same. So we can find one of them and times by 4.

Area of a triangle:

A = 1/2b•h

= 1/2• 5 • 8

= 1/2 • 40

= 20

One triangle has area 20, so times by 4 (bc four triangles)

4•20

= 80

Area of square 5•5

= 25

Add the areas:

80 + 25

= 105 sq in

7 0
2 years ago
Which on is the correct answer
Xelga [282]

Answer:

y=-x-5

Step-by-step explanation:

Slope is the x, since slope is equal to -1, x=-1. For the y intercept you simply add or subtract the number given to you, since it is -5 you would add a -5 to the end of the equation

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At Best Burgers, Jack collected sales data on the type of side order served with each type of burger purchased for a week. Jack
horsena [70]

The <em><u>correct answers</u></em> are:

60 pounds of onion rings and 60 hamburgers.

Explanation:

Jack serves a half pound of onion rings with every burger.  He serves 120 bacon cheeseburgers.  To find the number of pounds of onion rings, we multiply 1/2 pound by 120 burgers:

1/2(120) = 1/2(120/1) = (1*120)/(2*1) = 120/2 = 60 pounds of onion rings.

There were 8 hamburgers served out of the first 40 orders.  If this rate continues, then to find the number of hamburgers out of 300 orders, we multiply 8/40 by 300:

8/40(300) = 8/40(300/1) = (8*300)/(40*1) = 2400/40 = 60

There would be 60 hamburgers.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you solve |x-5|<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cgeq" id="TexFormula1" title="\geq" alt="\geq" align="absmiddle" class
    9·1 answer
  • Bus A and Bus B leave the bus depot at 4 pm. Bus A takes 15 minutes to do its route and bus B takes 35 minutes to complete its r
    6·1 answer
  • PLEASE HELP and Thank You!!
    10·2 answers
  • What is 5 and 10 in simplest form<br>​
    15·2 answers
  • 26/x How do you do 26 divided by x.
    8·1 answer
  • Determine the greatest common factor of the given expressions.
    8·1 answer
  • With sales tax, it costs $707 to buy a $700 dining room table. What is the sales tax
    9·1 answer
  • PLEASE ANSWER! WILL MARK BRAINLIEST!
    11·2 answers
  • pablo buys 3 servings of jambalaya and 2 drinks for $18 jasmine buys 1 serving and 2 drinks for $9. Write 2 equations based on t
    6·1 answer
  • Find the unit price of 48 golf balls for $38.97. Round your answer to the nearest cent if necessary.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!