1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
11

Which two properties can you use to find (3.4×4)×(25×1) mmentally. Explain.Remember that the parentheses tell you which factors

to multiplay first.
Mathematics
1 answer:
artcher [175]3 years ago
7 0
Tho would use order of operations!
You might be interested in
Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?
OlgaM077 [116]

Answer:

Each pencil costs 20 cents

Step-by-step explanation:

2.40 - 1 = 1.40

1.40/7 = 0.2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help ASAP........
Ronch [10]
55 I think is correct
6 0
2 years ago
If f(x) = 3x - 1 and g(x) = x + 2, find (f+g)(x).
yawa3891 [41]
F+g(x) = f(x) + g(x) = 3x-1 + x+2 = 4x+1
5 0
3 years ago
Ms. Cassidy plotted the point (2, 3) on Miguel’s graph of y < 2x – 4. She instructed him to change one number or one symbol i
elixir [45]

Answer:

C, D,F

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jimmy earns $9.25 per hour working at a local grocery store. If Jimmy earned $74 last week, which equation would be used to dete
Alekssandra [29.7K]
9.25h=74 you multiply h by 9.25
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Liis tracking the amount in his bank account. He now has $125, and he plans to deposit $45 each month. In how many
    13·1 answer
  • I have 3 countries (Germany, usa, China) with 3 statistics (people per square km, internet users per 100 people, cell phone owne
    10·1 answer
  • A student evaluated −4 + (−9 12) and got an answer of 5 1/2. What might the student have done wrong?
    5·1 answer
  • 21 22 23 24 25 TIME REMAINING 01:37:44 Billy graphed the system of linear equations to find an approximate solution. y = x + y =
    15·1 answer
  • Taco sauce. What’s $1.39 for 10 oz.?
    10·1 answer
  • -11 2/3 * (-4 1/5)=
    14·2 answers
  • Solve the equation.<br> 3ln(2-x)=1<br> NEED ASAP<br> thank you!
    10·1 answer
  • Select all the expressions that are greater than 1.
    10·1 answer
  • Find the prime factorization of 1,148 using a factor tree
    14·1 answer
  • Find the unit rate.<br> 10 minutes for 2 songs<br> =<br> minutes per song
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!