Answer:
12 hours
Step-by-step explanation:
Let the number of hours be represented as h.
Sarah's surfboards charges a fee of $60 to rent a surfboard and then $10.50 per hour.
Mathematically ,
60 + 10.50h
Sally's surfboards does not charge a fee, but they cost $15.50 per hour
Mathematically,
15.50h
Equating both equations together
60 + 10.50h = 15.50 h
Collect like terms
60 = 15.50h - 10.50h
60 = 5h
h = 60/5
h = 12 hours
Therefore, the number of hours that the cost will be the same to rent a surfboard for each shop is 12 hours.
Answer: -4.5
Step-by-step explanation:
Answer:
see explanation
Step-by-step explanation:
Expressing as equations
9x + 10y = 297 → (1) ← that is B
8x + 5y = 194 → (2) ← that is D
To solve the system of equations, multiply (2) by - 2
- 16x - 10y = - 388 → (3)
Add (1) and (3) term by term to eliminate the term in y
(9x - 16x) + (10y - 10y) = (297 - 388), that is
- 7x = - 91 ( divide both sides by - 7 )
x = 13
Substitute x = 13 into either of the 2 equations and solve for y
Using (1), then
(9 × 13) + 10y = 297
117 + 10y = 297 ( subtract 117 from both sides )
10y = 280 ( divide both sides by 10 )
y = 28
Cost of a small box of candy = $13
Cost of a large box of candy = $28
C)66 because the whole angle is 176