1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
3 years ago
12

A group of friends on a camping trip has 3 2/5 pound of Trail Mix they divided up evenly among themselves each person gets 1/5 l

b of Trail Mix how many friends are on the camping trip?
Mathematics
1 answer:
Trava [24]3 years ago
5 0
There are 17 people. 3 Times 5 = 15 + 2 = 17
You might be interested in
In 2010 an item costs $9.00. The price increases by 1.5% each year. How much will it be in 2030?
Yanka [14]

Answer:11.7

Step-by-step explanation:

1. Recognize variables. Starting price is 9, it’s increasing by 1.5% each year, the question asks for the price in 20 years.

2. Convert percentage to decimal. Most calculators won’t understand multiplying by percentages, and instead will understand multiplying by decimals. A decimal is something we can easily work with. It is more commonly taught to work with decimals as well. With that said 1.5% equals .015. (The number in the ones place in the percentage is always in the hundredths place when converted to a decimal, the tens to the tenths, the hundreds in the percentage to the ones place in the decimal, the hundredths in the percentage to the ten thousandths in the decimal. Basically, every individual number [the 5 in 1.5] moves two spaces to the right when going from percentage to decimal form, likewise two to the left going from decimal to percentage form. 23%=.23, 104%=1.04, 0.5%=.05, 1.234%=.01234)

3. Make your equation

20(9*(.015))+9

+9 is your starting point

9*(.015) gives you the amount the price increases per year

20 is multiplied then to that increased price for the next 20 years

4. Crunch em numbers

PEMDAS

5 0
3 years ago
Un número multiplicado 2 veces que me de 4633
lions [1.4K]

Answer:

2316

Step-by-step explanation:

divide 4633 por 2 y la respuesta es 2316 (no abra el enlace, te lleva a un sitio inapropiado)

3 0
3 years ago
write the equation of the parabola and a vertex form and standard form given the following information​
beks73 [17]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

The equation of a parabola in vertex form is

y = a(x - h)² + k

where (h, k) are the coordinates of the vertex and a is a multiplier

(9)

Here (h, k) = (3, - 2), thus

y = a(x - 3)² - 2

To find a substitute (2, 3) into the equation

3 = a(2 - 3)² - 2 ( add 2 to both sides )

5 = a(- 1)² = a , then

y = 5(x - 3)² - 2 ← in vertex form

y = 5(x² - 6x + 9) - 2

   = 5x² - 30x + 45 - 2

y = 5x² - 30x + 43 ← in standard form

(10)

Here (h, k) = (2, - 5), thus

y = a(x - 2)² - 5

To find a substitute (5, 4) into the equation

4 = a(5 - 2)² - 5 ( add 5 to both sides )

9 = a(- 3)² = 9a ( divide both sides by 9 )

a = 1

y = (x - 2)² - 5 ← in vertex form

y = x² - 4x + 4 - 5

y = x² - 4x - 1 ← in standard form

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tanji spends $8 on ride tickets ($1 each) and gives an equal number of tickets to 8 friends. How many tickets does each friend g
pshichka [43]
Because each ticket costs 1 and she spends 8 she would be buying 8 tickets

She has 8 friends so each one would get 1 ticket 

The answer is 1
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Max and Sasha exercise a total of 20 hours each week. Max exercises 15 hours less than 4 times the
navik [9.2K]

Answer:

Max exercises 13 hours a week, and Sasha 7.

Step-by-step explanation:

To find the number of hours each of them exercises during the week, we solve the system of equations.

In the second equation:

x = 4y - 15

Replacing in the first equation:

x + y = 20

4y - 15 + y = 20

5y = 35

y = \frac{35}{5}

y = 7

So Sasha exercises 7 hours per week.

Max:

x + y = 20

x + 7 = 20

x = 13

Max exercises 13 hours a week.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 1960
    9·1 answer
  • A car rental costs $50 for the first day. Additional days cost $35 per day, unless the car is rented for 7 days or more, in whic
    10·2 answers
  • Resuelve los problemas de una bodega que exporta tomates al extranjero
    10·1 answer
  • (2 + 3) + 4^2 x (5 − 3)=
    10·1 answer
  • What is 54326+ 5471384
    15·2 answers
  • Solve each inequality below and illustrate the solution on a number line.
    14·2 answers
  • Is it christmas yet?
    14·1 answer
  • I-ready math pls help
    14·1 answer
  • Malik upgrades his cell phone. He will pay a $35 activation fee and $40 per month for service write an expression for the cost o
    6·1 answer
  • (32 + 9 − 1) + (−52 + 6 − 10)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!