1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
3 years ago
12

For a recent year, the rate of first-class postage is as follows:

Mathematics
2 answers:
Law Incorporation [45]3 years ago
7 0

Answer:

$0.95

Step-by-step explanation:

Given that weight of the function = x

Given that cost of the postage for mail having weight less than or equal to 1 oz = $0.44

then to find the equation can be written as

C(x)=0.44  where 0<x<=1

Similarly we can write equation for other parts

C(x)=0.61  where 1<x<=2

C(x)=0.78  where 2<x<=3

C(x)=0.95  where 3<x<=3.5

Now we can write them together as piecewise function as shown in below:

C(x)=\left\{\begin{matrix}0.44 & 0

to graph that we just draw horizontal lines for each as none equation contains x on the right side .

3.48 oz is less that 3.5 so we will use $0.95.


REY [17]3 years ago
6 0

The cost to mail a letter that is 3.48 ounces is \boxed{\$ 0.95}.

Further explanation:

The piecewise defined function is defined as a function that takes different values in different interval. It is defined on the sequence of intervals.

Given:

The price to mail a weight not over 1 ounce is \$0.44.

The price to mail a weight not over 2 ounce is \$0.61.

The price to mail a weight not over 3 ounce is \$0.78.

The price to mail a weight not over 3.5 oounce is \$0.95.

Explanation:

If the weight of the letter is less than or equal to one ounce then the cost is \$0.44.

Then function can be expressed as follows,

P\left( x \right) = \$ 0.44\,\,\,\,\,\,\,0 < x \leqslant 1

If the weight of the letter is greater than 1 ounce and less than or equal to 2 ounce then the cost is \$0.61.

Then function can be expressed as follows,

P\left( x \right) = \$ 0.61{\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} 0 < x \leqslant 1

If the weight of the letter is greater than 2 ounce and less than or equal to 3 ounce then the cost is \$0.78.

Then function can be expressed as follows,

P\left( x \right) = \$ 0.78\,{\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} {\kern 1pt} 0 < x \leqslant 1

If the weight of the letter is greater than 3 ounce and less than or equal to 3.5 ounce then the cost is \$0.95.

Then function can be expressed as follows,

P\left( x \right) = \$ 0.95\,\,\,\,\,\,3 < x \leqslant 3.5

The piecewise defined function can be expressed as follows,

P\left( x \right) = \left\{ \begin{aligned}0.44\,\,\,\,\,\,\,\,0 &< x \leqslant 1 \hfill\\0.61\,\,\,\,\,\,\,\,\,1 &< x \leqslant 2 \hfill\\0.78\,\,\,\,\,\,\,\,2 &< x \leqslant 3 \hfill\\0.95\,\,\,\,\,\,\,\,3 &< x \leqslant 3.5 \hfill\\\end{aligned}\right.

The cost to mail a letter that is 3.48 ounces is \boxed{\$ 0.95}.

Learn more:

1. Learn more about inverse of the functionhttps://brainly.com/question/1632445.

2. Learn more about equation of circle brainly.com/question/1506955.

3. Learn more about range and domain of the function brainly.com/question/3412497

Answer details:

Grade: High School

Subject: Mathematics

Chapter: Linear Equation

Keywords: solving equation, recent year, the rate of first class postage, weight, piecewise-defined function, cost to mail a letter, price, model, ounce.

You might be interested in
Accelerating is not an option in executing a decision. True or false
stiv31 [10]

Accelerating is not an option in executing a decision.

This is false.

Accelerating or driving in high speed does not specify any execution of any sort of action or decision. Rather it can depend on the course of driving like changing lanes or something related to emergency.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A manufacturer produces cherry, peppermint, cinnamon, and orange-flavored gum. Each flavor is available with sugar or sugar-free
Semenov [28]

Answer: The total number of different types of labels will the manufacturers have to produce = 24.

Step-by-step explanation:

Given: Choices for flavours = 4

Choices for sugar = 2  {either sugar or sugar free}

Choices for the qunatity = 3

By Fundamental counting principle,

Total number of different types of labels will have to produce = (Choices for flavors) x (Choices for sugar)x (Choices for the quantity )

= 4 x  2x 3

=24

Hence, the total number of different types of labels will the manufacturers have to produce = 24.

4 0
3 years ago
What is the equation for the graph shown below?
ValentinkaMS [17]

Answer: D

Explanation:

Since we don't know the y-value of the vertex, let's do this an easy way: plugging in.

Let's use the y intercept since that would be the easiest. Since x=0, the terms with x cancel, and you will get a leading result of -5

A) results in 2, so eliminate it

B) results in -2, so eliminate it

C) results in 5, so eliminate it

D) results in -5, so keep it

Since D was the only one that worked, that is our correct answer.

4 0
2 years ago
Look at pic 10 pts will mark brainilest
seropon [69]

Answer:

c may be the correct one l am 55% sure

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 3 in. of snow on the ground when it begins to snow 0.5 in./h . Which linear equation represents the total depth of the
dexar [7]

There are 3 in. of snow on the ground when it begins to snow 0.5 in./h.

Initial depth of snow = 3 in.

it begins to snow 0.5 in./h. The constant rate of snow is 0.5. So slope = 0.5

Let x be the number of hours

y be the total depth of the snow

To frame linear equation we use y=mx+b

where m is the slope and b is the y intercept (initial depth of snow)

We know m=0.5  and b=3

Replace it in the equation

y = 0.5x + 3

The linear equation that represents the total depth of the snow(y), in inches, after x hours

is y= 0.5x + 3


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When subtracted, what is the simplified form of (54 - 27i) - (39 + 5i)? Write the answer in standard form, a + bi, where a and b
    15·2 answers
  • Express each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. $175 for 5 football game tickets
    11·2 answers
  • Evaluate d – 7.5 when d = –3.82.
    14·2 answers
  • Multiply using the rule for the square of a binomial.
    9·1 answer
  • Hi, i need help with this question. Thank you so much if you decide to help me :3
    5·2 answers
  • Pls help me with this problem
    5·1 answer
  • ANSWER QUICK PLEASE!!
    13·2 answers
  • Create an expression equivalent to 4 (2x-3) -3x
    14·2 answers
  • For a biology experiment, students labeled the plants in a greenhouse in order to track their heights over the next few weeks. T
    5·1 answer
  • Drag and drop the answers into the boxes to correctly complete the statement.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!