1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amanda [17]
3 years ago
5

Line segment ON is perpendicular to line segment ML, and PN = 10.

Mathematics
2 answers:
aleksandrvk [35]3 years ago
7 0

Answer:

300 sq units. hope it will help you!

Step-by-step explanation:

Irina-Kira [14]3 years ago
7 0
The answer to the question above is

A
You might be interested in
Whats the graph after you transition it 6 units left?
viva [34]

S: (-6,2)

R: (3,2)

P: (-4,-6)

Q: (-2,-6)

Hope this helped!

-TTL

7 0
3 years ago
Could use help !! Please help
polet [3.4K]
Line b and h because to find radius it half of the diameter of STRAIGHT lines
7 0
3 years ago
Finish multiplying<br> 10/3 ⋅11/12?
Mazyrski [523]
When multiplying fractions, just multiply straight across

10 x 11 = 110
3 x 12 = 36

110/36 is your answer

3 1/18 is simplified mixed fraction


hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The student council had a canned food drive. they collected a total of 63 cans on wednesday. this is 21% of the total. how many
Mama L [17]
The total is 300 cans. And 46percent of the total is 138. Therefore 138canned food was collected on Thursday.
4 0
3 years ago
Four times the sum of a number and ter is the same as one-hundred added to eight
AfilCa [17]

Answer:

GIVE BRAINLIEST PLZ

I DONT NEED THNX

x = -15

Step-by-step explanation:

1) Four times sum of a number and 10

4(x + 10)

2) is equal to 100 added to 8 times the number

4(x+10) = 8x + 100

x + 10 = 2x + 25

-15 = x

7 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 15 tennis balls in a box, of which 9 have not previously been used. three of the balls are randomly chosen, played wit
    12·2 answers
  • You're having dinner at a restaurant that serve 5 kinds of pasta (spaghetti, bow ties, fettuccine, ravioli, and macaroni) in 4 d
    12·2 answers
  • I need to know the step by step on how to solve this question
    5·1 answer
  • A 6-ounce tube of toothpaste costs $2.00. What is the approximate difference in the unit price from the original price if a $1.2
    12·2 answers
  • Sara read 12 books in 4 weeks. What is the unit rate for books per week? How many weeks would it take her to read 48 books?
    10·1 answer
  • What is the equation of this graphed line?
    14·1 answer
  • Frank runs 3 miles in 25 minutes. At the same rate, how many miles would he run in 20 minutes?
    11·1 answer
  • The highway mileage (mpg) for a sample of 9 different models of a car company can be found below.
    14·2 answers
  • What is the answer to 2.5 divided by 5
    10·1 answer
  • Find the value of x
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!