1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
3 years ago
13

May runs 10/4 miles everyday after school. Beth says she runs further because she runs 5/2 miles everyday after school. Is her s

tatement correct?
Mathematics
1 answer:
Andrew [12]3 years ago
4 0

Answer:

Her statement is not correct.

Step-by-step explanation:

It is not correct because if you simplify 10/4 it comes out to 5/2 therefore 5/2=5/2.

Beth and May run the same amount.

You might be interested in
What equation represents a parabola that opens UP with the vertex at 2,4
lubasha [3.4K]

Answer:

  y = (x -2)^2 +4

Step-by-step explanation:

The vertex form of the equation of a parabola is ...

  y = a(x -h)^2 +k

for vertex (h, k) and vertical scale factor "a". When a > 0, the parabola opens upward.

One equation for your parabola could be ...

  y = (x -2)^2 +4

__

In standard form this one is ...

  y = x^2 -4x +8

3 0
4 years ago
PLEASE HELP!!!<br> 2 + x + x + x = 4x<br> The equation has infinite solutions right?
zzz [600]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

x is an irrational number which is infinite

7 0
3 years ago
I really need help with this, thank you!!!
Lyrx [107]

Answer:

6. 60°

7. 5.19559

8. 7.96011

Step-by-step explanation:

6. The sum of angles in a triangle is 180°, so the remaining angle is ...

  180° -40° -80° = 60°

7. The lengths of sides are proportional to the sine of the opposite angle (Law of Sines).

  a = c·sin(A)/sin(C) = 7·sin(40°)/sin(60°) ≈ 5.19559

8. Same explanation as 7.

  b = c·sin(B)/sin(C) = 7·sin(80°)/sin(60°) ≈ 7.96011  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 4 gallons of milk cost $16.76 how much would 7 gallons of milk cost
professor190 [17]
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
8 0
3 years ago
PLEASE ANSWER!!
ohaa [14]

Answer: 5 games

Step-by-step explanation: They need to win half their games for a .500 record and half or 30 is 15. They already won 10 so they need to win 15- 10 = 5 more games to have a .500 record.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • -2w^2+201.02=66.54<br> Round to the nearest hundredth
    10·1 answer
  • If there is 32 pumpkin's and 5 need to be divided then what do u have​
    14·2 answers
  • The lengths of two sides of triangle are given. Determine the range for the possible lengths of the third side
    6·1 answer
  • -63-7x factor the expression!!
    13·1 answer
  • Write in point slope form: slope=2 points= (3,5)<br><br> i can’t do this can i find some help! :(
    7·1 answer
  • A club began with 3 members. Each month, each member brought one new
    10·1 answer
  • aliyah had some candy to give her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among he
    5·1 answer
  • Please help anyone greatly appreciated
    9·1 answer
  • Solve for b<br> 5/b=45/36 <br> B=
    12·2 answers
  • Look at the pattern below.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!