Answer:
10 is the rate of change
Step-by-step explanation:
Answer: $0.20
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce
3.20/16 = $0.20/ounce
Answer:
w(2w+4)
Step-by-step explanation:
we know A = l * w
and Perimeter = 2l + 2w
we want to find l in terms of w
2l + 2w = 6w + 8
2l = 4w + 8
l = 2w + 4
so A = w * (2w + 4)