Answer:
2 and 11/45
Step-by-step explanation:
If the fraction is improper you have to turn it into a mixed number. You can simplify the mixed number so the answer is 2 and 11/45.
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
The speed is the change in position divided by the time.
There are four intervals where the speed is uniform:
1) from 0 to 0,5 hours
2) from 0,5 hours to 3 hours
3) from 3 to 4 hours
4) from 4 to 7 hours
We are asked to say the average speed during the interval in which J. is traveling the fastest.
That is where the is more inclined, and that happen in the last interval. There the speed is tha change in position / the time =
(200 -0)miles/3hours = 67 mph.
If you are not sure that this is the fastest speed, you can calculate the speed in the other intervals in the same way and compare.
3M^2 + 11MN + 6N^2 = 3M^2 + 2MN + 9MN + 6N^2
= M(3M + 2N) + 3N(3M + 2N) = (3M + 2N)(M + 3N)
Answer: 3M^2 + 11MN + 6N^2 = (3M + 2N)(M + 3N)
I quickly did this on paper and here is my answer I’m not 100% sure I’m correct but here it is
In 1 hour the boats will be 15 miles apart. In 3 hours the boats will be 45 miles apart.
Hope this helps :D