1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mamont248 [21]
2 years ago
15

At the start of the challenge, Marisol is able to complete 32 sit-ups and plans to increase the number of sit-ups she completes

daily by 2. At the start of the challenge, Kelly is able to complete 28 sit-ups and plans to increase the number of sit-ups she completes daily by 3. Which system of equations can be used to determine the number of days it will take for both to complete the same number of daily sit-ups?
Mathematics
1 answer:
Rashid [163]2 years ago
8 0

Answer:

The system of equations can be used to determine the number of days it will take for both to complete the same number of daily sit-ups?

32 + 2d = 28 + 3d

The number of days it will take for both to complete the same number of daily sit-ups is 4 days

Step-by-step explanation:

Let the number of days it would take them to do daily sit ups be represented by d

At the start of the challenge, Marisol is able to complete 32 sit-ups and plans to increase the number of sit-ups she completes daily by 2.

= 32 + 2d

At the start of the challenge, Kelly is able to complete 28 sit-ups and plans to increase the number of sit-ups she completes daily by 3.

= 28 + 3d

We equate both Equations together

Marisol = Kelly

32 + 2d = 28 + 3d

The system of equations can be used to determine the number of days it will take for both to complete the same number of daily sit-ups is given as:

32 + 2d = 28 + 3d

Solving further:

We collect like terms

32 - 28 = 3d - 2d

d = 4 days

Hence, it will take for both of then 4 days to complete the same number of daily sit-ups .

You might be interested in
Please try to give me the answers
gladu [14]

Answer:

a = 1, b = 2, c = 3

Step-by-step explanation:

a +  \frac{1}{b +  \frac{1}{c} }  =  \frac{10}{7}  \\  \\ a +  \frac{1}{b +  \frac{1}{c} }  = 1 +  \frac{3}{7}  \\  \\ a +  \frac{1}{b +  \frac{1}{c} }  = 1 +   \frac{1}{\frac{7}{3} }  \\  \\ a +  \frac{1}{b +  \frac{1}{c} }  = 1 +   \frac{1}{2 + \frac{1}{3} }  \\  \\ equating \: like \: terms \: on \: both \: sides \\  \\ a = 1 \\  \\ b = 2 \\  \\ c = 3

5 0
2 years ago
Choose the ordered pair that is a solution to the system of equations. 3x - y = 9 2x + y = 6
Inessa [10]
The answer is (3,1), hope that helps
7 0
3 years ago
What is the value of pi?
astra-53 [7]
The value of pi is 3,14
4 0
2 years ago
Need help :((<br><br> plss help i took a screenshot so you can see
Mashcka [7]

Answer: 5:4

Step-by-step explanation: you divide them i believe :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleaseeeee helppppDetermine how many actual fish food boxes fit in the shipping box. Show your work. Find the volume of the ship
Alex Ar [27]

Shipping box is a cube, with units

Fish food is an unitary cube, that means have x,y,z measures the same

Shipping box is a parallelepip box. Rectangular

Volume of shipping box is found by formula

V = X•Y•Z

X = 3ft, Y=3 3/4 ft, Z=3 1/4 ft

then V = (3•3+ 3•3/4)•(3+1/4) = (11 +1/4)• (3+1/4) = 33 + 11/4 + 3/4 + 1/16

V = 33 + 2 + 3/4+ 3/4 +1/16 = 35 + 25/16 = 34+ 9/16

Now, find volume using packing cubes

How many fish food boxes fit

In X direction it fits 3/(1/4) = 12

In Y direction it fits (3+3/4)/(1/4)= 15

In Z direction it fits (3+1/4)/(1/4) = 10

Now then multiply 12x15x10= 1800 fish boxes fit in larger box

3 0
1 year ago
Other questions:
  • (2x² - 5) - (3x² + 4).
    8·1 answer
  • How to factor a quadratic when a isn't 1?
    12·1 answer
  • Express 80 miles per hour in kilometers per hour
    7·2 answers
  • Evaluate r+s/10 for =60 and s =20 .
    15·1 answer
  • Use the given graphs of f and g to evaluate the expression (assume that each point lies on the grid lines).
    6·1 answer
  • M over 4=8 the answer is 32 what are the steps to this equation?
    12·1 answer
  • There are 5 Kit Kats and 4 Snickers in a bag. If there are 24 snickers, how many Kit Kats are there?
    5·1 answer
  • One gallon of gasoline in Buffalo, New York costs $2.29. In Toronto, Canada, one liter of gasoline costs $0.91. There are 3.8 li
    8·1 answer
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • A salesperson earns a commission based on the number and type of vehicle sold. A person selling 6 cars and 3 trucks earns $4,800
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!