1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
3 years ago
13

If a basketball has a volume of 12,114.7 cm3, what is the distance across of a basketball

Mathematics
1 answer:
kirza4 [7]3 years ago
4 0


All we need to do is start with the volume formula. Then, input the volume and solve the equation for the radius. And double it to get the diameter.

V = (4/3)pi(r^3)
12114.7 = (4/3)pi(r^3)  Divide both sides by (4/3) and pi
2893.64 = r^3              Take the cube root of both sides
14.25 = r

So the diameter is about 28.5 cm (14.25 x 2 = 28.5)
You might be interested in
Grace bought a television for $329 and some DVDs for $5.75 each. Write and equations to find out how many DVDs grace bought if s
marishachu [46]

The total number of DVDs that she bough is 6

<h3>Linear equations</h3>

Linear equation are expression that has a leading degree of 1.

Let the price of each DVD be x such that if Grace bought a television for $329 and some DVDs for $5.75 each  and spent a total of $363.50, ten;

329 + 5.75x = 363.5

Subtract 329 from both sides

329 + 5.75x - 329 = 363.5 - 329

5.75x = 34.5

x = 34.5/5.75

x = 6

This shows that the total number of DVDs that she bough is 6

Learn more on linear equation here: brainly.com/question/2030026

#SPJ1

3 0
2 years ago
Which expression is equivalent to the area of mental street required to make this square shaped trafic sing
podryga [215]

I DON'T KNOW I'M JUST TRYING TO GET SOME POINTS

6 0
3 years ago
Please help WILL GET REPORTED IF ANSWERS NONSENSE FOR POINTS I am really struggling and need help It is a lot of points so try a
Anton [14]

Answer:

301.59

Step-by-step explanation:

your answer was almost right you just forgot to multiply by 9

4 0
3 years ago
Paolo is using his grandmother's breakfast bar recipe. He always doubles
Papessa [141]

Answer:

6\frac{1}{3} = 2\frac{1}{2} * 2 + \frac{x}{2}

Step-by-step explanation:

lets start with what we know.

the recipe calls for 2 \frac{1}{2} cups of yogurt. and Paolo doubles the recipe. so multiply the recipe for yogurt by 2

2 \frac{1}{2} * 2 = 5 cups of yogurt.

the total of yogurt and oats is 6\frac{1}{3} and we know how much yogurt we have so we subtract that from the total of both.

6\frac{1}{3} - 5 = 1\frac{1}{3}

the oats after doubling were 1\frac{1}{3} cups so u divide it by 2

1\frac{1}{3} / 2 = \frac{2}{3} before doubling

7 0
3 years ago
6m-4+3m+7 simplify term
Nady [450]

Answer:

9m  +3

Step-by-step explanation:

6m-4+3m+7

Combine like terms

6m+3m    -4+7

9m  +3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Imagine your friend's cousin writes a rebuttal argument to her claim in favor of teens owning smartphones. Read his argument exc
    8·1 answer
  • a pump can fill a 750-gallon tank in 35 minutes. How long will it take to fill a 1000-gallon tank with this same pump?
    14·1 answer
  • The hypotenuse of a 45°-45°-90° triangle measures 10 StartRoot 5 EndRoot in. A right triangle is shown. The hypotenuse has a len
    7·2 answers
  • Which one is heavier a pound of feathers or a pound of lead?
    5·1 answer
  • Replace ? with =, &gt;, or &lt; to make the statement true. 12 ÷ 4 + 13 ? 2 + 22 ÷ 2 A. = B. &gt; C.
    7·2 answers
  • Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
    10·2 answers
  • For every 168 ice cream cones made 6 will break.if 392 ice cream cones are made what is the greatest number of cones that will b
    9·1 answer
  • Help please. I don't understand
    12·1 answer
  • Find the value of z?​
    6·2 answers
  • Mind lending a hand?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!