1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
13

Meenach Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho

urs. The company based its predetermined overhead rate for the current year on 74,000 direct labor-hours, total fixed manufacturing overhead cost of $74,000, and a variable manufacturing overhead rate of $3.10 per direct labor-hour. Recently Job X387 was completed and required 210 direct labor-hours.
Required:

Calculate the amount of overhead applied to Job X387. (Do not round intermediate calculations.)
Business
2 answers:
Masja [62]3 years ago
8 0

Answer:

$861

Explanation:

Fixed predetermined overhead rate = Total fixed overhead cost/Total labor hours

= $ 74,000/74,000 = $ 1 PLH

Variable predetermined overhead rate = $ 3.10 PLH

Applied overhead rate = Fixed predetermined overhead rate + Variable predetermined overhead rate = $ 1 + $ 3.10 = $ 4.1 PLH

Applied overhead cost for Job X387 = Applied overhead rate x No. of labor hours required for job X387 = $ 4.1 x 210 = $ 861

Vitek1552 [10]3 years ago
7 0

Answer:

$ 861

Explanation:

We are given the  total fixed overhead from which we can determine the fixed overhead rate and then sum it up with variable overhead rate. The total overhead rate is multiplied with the number of direct labor hours to get the applied overhead.

Meenach Corporation

Total fixed manufacturing overhead cost  $74,000,

Predetermined  fixed overhead rate= Fixed manufacturing overhead cost  / No of direct labor Hours

Predetermined  fixed overhead rate=$74,000/74,000=$ 1

Variable manufacturing overhead rate of $3.10 per direct labor-hour

Total Overhead Rate= 1+3.10= $ 4.10

Job X387 required 210 direct labor-hours

Total applied Overhead to Job X387= $ 4.10 * 210= $ 861

You might be interested in
Assume Maine Line Railway is considering hiring a reservations agency to handle passenger reservations. The agency would charge
Keith_Richards [23]

Answer:

$214,000

Explanation:

The total reservation cost per month is given by the following expression:

R = \$14,000+\$1*n

Where 'n' is the number of monthly reservations.

If there are 200,000 reservations for passengers taking a trip next month, the reservation cost is:

R = \$14,000+\$1*200,000\\R=\$214,000

Total reservation cost is $214,000.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Wilson Co. has three segments -- Tennis, Golf, and Fishing. The Tennis segment is currently producing 2,000 units annually. The
frutty [35]

Answer:

$400,000

Explanation:

Calculation to determine the differential revenue if Wilson Co. were to eliminate the Tennis segment

Differential revenue= $200x2,000 units

Differential revenue= $400,000

Therefore the differential revenue if Wilson Co. were to eliminate the Tennis segment will be $400,000

6 0
3 years ago
Circular errors are caused by adding the cell name of an _________ cell formula?
Alenkinab [10]
The answer is an active cell. A circular reference occurs when a cell in an Excel<span> 2010 worksheet refers to itself.</span>
7 0
3 years ago
5. Country P has an unemployment rate of .10, and there are 100,000
IrinaVladis [17]

Answer:

1000 000 (1 million)

Explanation:

(number of unemployed/ labour force)=0.1

(100 000/0.1)=workforce

workforce= 1000 000

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you plan to use financial statements in your projected financial statement analysis? Provide rationale for your approach.
    14·1 answer
  • abbie is an unmarried individual who earned a gross income of $74827 last year. she make $3839.31 in ira contributions, donated
    15·1 answer
  • After these closing entries what will be the balance in the retained earnings account? Total Revenues $ 125,000 Total Expenses 6
    15·1 answer
  • The difference between a multinational corporation (MNC) and an international business is that __________.
    15·1 answer
  • Greg benefited from his experience working for an established private company that provided innovative lighting for large music
    5·1 answer
  • Simply wearing a lap-and-shoulder belt combination can cut your chance of being killed by ____________.
    15·2 answers
  • these students are known as the primary grades question 8 options: a) elementary school b) middle school c) high school
    14·2 answers
  • Chloe is the billing and accounting department manager in a large organization. The CEO is shifting the tall hierarchal structur
    8·1 answer
  • what is the name for the tube shaped part of a firearm that the bullet or shot travels through after the cartridge is fired?
    10·1 answer
  • Rick works off commission. He earns 10 percent of all manufacturing equipment he sells. If he made a sale of $9,000, how much wa
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!