1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
11

The school has 1600 students but the club members are not sure how many tamales to make one day during lunch the club asked rand

om students if they would by a tamale they found 15 0f 80 students surveyed said the would definitely buy a tamale how many students should the math club expect to sell use fraction buster method
Mathematics
1 answer:
nika2105 [10]3 years ago
3 0

Yes. It is correct. You need to do that.

You might be interested in
Carmichael bought 9 tickets to attend a spaghetti supper fundraiser at her
Elis [28]

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

The answer is D because you always divide the number on the x side on both sides. Therefore it is answer D.

4 0
3 years ago
Lacey has $36 to spend. She buys a pair of sunglasses for $14.89 and a hat for $9.33. Lacey buys a scarf with the remaining mone
stellarik [79]

Answer: 11.78

Step-by-step explanation: You have to minus 36 by the cost of the hat and sunglasses.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Timothy read 3,876 pages this school year. Amelia read 3,768 pages. Who read more pages this school year? E​
12345 [234]

Answer:

Timothy

Step-by-step explanation:

Timothy because he read 3,876 pages this year.

8 0
3 years ago
An amusement park has a diameter of 1550 feet and has a circular walking path around the entire park If you walk around the park
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

The factors of 24 are 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24.

Step-by-step explanation:

Hope this helps

3 0
3 years ago
Juan cuts a piece of paper in half. he then cuts each half into thirds and each of those pieces into eights. finally, he cuts ea
Nookie1986 [14]

Answer:

D: 768

Step-by-step explanation:

First, he divides a piece of paper in half.

1 \div  \frac{1}{2}  = 2

He gets two pieces.

Next, he cuts each of the pieces into three parts.

2 \div  \frac{1}{3}  = 6

Thirdly, he cuts each of the 6 pieces into 8 pieces.

6 \div  \frac{1}{8}  = 48

Lastly, he divides each piece into 16 parts.

48 \div  \frac{1}{16}  = 768

He has 768 pieces in the end. (D)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I WILL AWARD BRAINLIEST! PLEASE HELP ME!
    15·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • How do I find the slant height of a square pyramid? The base length is 4 inches and the area of it is 136 square inches. Thank y
    6·1 answer
  • Describe how to write 6,397,000,000 in scientific notation.
    10·1 answer
  • What transformation did Ben perform to create P'Q'R'S'? (6 points)
    15·2 answers
  • 1. If length of one side of cube is 20 cm, then volume of cube must be:
    14·2 answers
  • Solve for p :<br> p-4 -136<br> p=
    13·1 answer
  • If i was asked to think of number and multiply it by 2 i could write this algebraically as 2x write the following algebraically
    11·2 answers
  • PLEASE HELP, WILL MARK BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Evaluate function expressions
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!