1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
matrenka [14]
3 years ago
15

You decide to put $5,000 in a savings account to save for a $6,000 downpayment on a new car. If the account has an interest rate

of 7% per year and is compounded monthly, how long does it take until you have $6,000 without depositing any additional funds?
Mathematics
2 answers:
Sliva [168]3 years ago
6 0

Answer:

2.61 years is how long it would take until you have $6,000 without depositing and additional funds.

Nuetrik [128]3 years ago
5 0

Answer:

Approx 2.61 years.

Step-by-step explanation:

Given that you decide to put $5,000 in a savings account to save for a $6,000 down payment on a new car.

That means A=6000 and P=5000

If the account has an interest rate of 7% per year and is compounded monthly,

Then r=7%= 0.07 and n=12 (monthly)

Now we need to find about how long does it take until you have $6,000 without depositing any additional funds.

So let's plug these values into compound interest formula and fine time t

A=P\left(1+\frac{r}{n}\right)^{\left(nt\right)}

6000=5000\left(1+\frac{0.07}{12}\right)^{\left(12t\right)}

\frac{6000}{5000}=\left(1+0.00583333333333\right)^{\left(12t\right)}

1.2=\left(1.00583333333333\right)^{\left(12t\right)}

\ln\left(1.2\right)=12t\ ln[tex]\frac{\ln\left(1.2\right)}{12\ln\left(1.00583333333333\right)}=t

\left(1.00583333333333\right)[/tex]

2.61218303577=t

Hence answer is approx 2.61 years.

You might be interested in
One of Newton’s laws of motion states that objects in motion tend to stay in motion. What is the reason that this law may not al
Nastasia [14]

The answer is D.

The full specification of Newton's First Law is (from Wikipedia)

In an inertial frame of reference, an object either remains at rest or continues to move at a constant velocity, unless acted upon by a force.

On earth we're generally in slightly a non-inertial frame, with rotation and revolution around the sun. It's also impossible to turn of gravity, so objects are being acted upon by an outside force. Typically there's also the outside force of friction, which makes things tend to stop.




4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP due in a few hours!!
notka56 [123]

Answer:

75 meters²

Step-by-step explanation:

4 cm= 5 m

12 cm= 15 m

15×5=75

Area of Patio=75 m²

3 0
3 years ago
What is the slope and y-intercept of y+1=4/3x
Sergio039 [100]

hello

so this equation is written in point slope form: y-y_{1} = m(x-x_{1})

we can solve for y to get the equation into slope intercept form: y=mx+b

y+1=4/3x

subtract 1 from both sides

y=4/3x-1

slope: 4/3

y-intercept: -1

hope this helps

have a nice day :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How deep is the hole at ground level
tia_tia [17]
..........................0........ lol
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juanita spent $9 on each of her 6 grandchildren at the fair. How much money did she spend? Juanita gastó $9 en cada uno de sus 6
Elena-2011 [213]

Answer:

$54

Step-by-step explanation:

she had 6 grandchildren and she used $9 for one grandchild so we multiply

9 x 6 = $ 54

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of three numbers is -44.84. One of the numbers is 26.6. The other two numbers are equal to each other. What is the value
    8·1 answer
  • I will make you brainiest!!! Help Fast!!!!!
    6·1 answer
  • Find the local tax deduction: $456 biweekly, 2 1/2% tax
    6·1 answer
  • The data represents the body mass index​ (BMI) values for 20 females. Construct a frequency distribution beginning with a lower
    15·1 answer
  • -answer fast- please
    9·1 answer
  • The ratio of green houses to white houses on Winthrop Street is equal to 2 to 3. There are 60 white houses on Winthrop Street. H
    5·1 answer
  • The corner grocery store sells apples for $1.19 per pound. Which store sells apples at a lower unit price than the corner store
    7·1 answer
  • What is the 158th term of the sequence 8,6,4..?
    5·1 answer
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • What is the slope and y-intercept of the equation represented by the following graph
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!