1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
2 years ago
11

Let f be a function such that f(x)=5x-3 is defined by the domain 2≤x≤5. The range of the function is

Mathematics
1 answer:
sasho [114]2 years ago
8 0

Answer:

1. Multiply like the - isn't there

2.add it

3. Idk I just out something XD

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jerome will also order t-shirt for the volunteers he will order both adults and child size t shirt
RideAnS [48]

a >= 200

5 a + 2.5 c <=1500

Step-by-step explanation:

Step 1 :

Let c be the number of child t shirt and a be the number of adult t-shirts

Given the cost of adult t-shirt is $5 and the cost of child t-shirt is $2.50

Step 2 :

Inequality 1

Given that Jerome needs at least 200 adult t-shirts .

So the minimum quantity of adult t-shirts should be 200

Hence we have a >= 200

Step 3 :

Inequality 2

Given that the total cost should be less that $1500

We have,

5 a + 2.5 c <=1500

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP WITH NUMBER 7!!
Marizza181 [45]

Answer: The answer is F.

Step-by-step explanation:

1.) The first equation represents how the spiral notebook has 30 more pages than the the memo book, and how subtracting the memo book's pages would result with 30.

2.) The second equation represents how the total number of pages in 3 spiral notebooks plus 5 memo books would result in 810 total pages.

4 0
3 years ago
If the value of a is 8 in f(x)=ax^2, what does the graph look like?
viktelen [127]

Step-by-step explanation:

the answer is in the image above

6 0
2 years ago
What is 8 + ¼ ÷ ⅖ using order of operations
Ksivusya [100]

Answer:

exact form: 69/8

mixed number form: 8 5/8

Step-by-step explanation:

                          ^

1/4 ÷ 2/5 = 5/8   |

5/8+8 = ______|

6 0
2 years ago
A school spent $2,587.50 on agendas for its 1,150 students. what is the unit price per agenda
damaskus [11]

For this you can just use a calculator and divide 2587.5 by 1150.

You should get $2.25 for the unit price. Hope this helped ^-^

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A fair coin is tossed three times.what is the probability that at least two heads will occur given that at most two heads have o
    12·1 answer
  • Solve for k:<br>1/3k + 1/2 = 1/4k
    8·1 answer
  • Tickets to a play cost $8 each . Write an expression that gives the ticket cost in dollars for a group of girls and boys
    9·1 answer
  • Brennan ate 2 1/4 apples.Then he ate another 1 2/4 apples the next day.How many apples did Brennan eat altogether?Write in simpl
    7·1 answer
  • Kaley reads 12 1/4 pages in 1/3 hour
    12·2 answers
  • I had to watch these videos with the problem but i didn’t actually watch it so help pls
    6·1 answer
  • Write the eighth term of the<br> arithmetic sequence 0, 11, 22, ..<br> ...
    5·1 answer
  • True or false: is 1 and 2 adjacent angles (look at picture)​
    5·2 answers
  • Arthur earned $22.50 last night delivering lunches for his family's restaurant. He puts 30% of his earnings into his savings acc
    14·1 answer
  • Help me please <br><br> Increase 55 by 137%
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!