1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
8

30 POINTS! What is the first step to solve the following system of equations using substitution?

Mathematics
2 answers:
Artyom0805 [142]3 years ago
4 0

Answer:

add the 2 equations together

allochka39001 [22]3 years ago
3 0

Answer:

The answer to your question would be C.

Step-by-step explanation:

Substitution method can be applied in four steps

Step 1:

Solve one of the equations for either x = or y = .

Step 2:

Substitute the solution from step 1 into the other equation.

Step 3:

Solve this new equation.

Step 4:

Solve for the second variable.

Example 1: Solve the following system by substitution

2x+3yx+y=5=5

Solution:

Step 1: Solve one of the equations for either x = or y = . We will solve second equation for y.

x+yy=5=5−x

Step 2: Substitute the solution from step 1 into the second equation.

2x+3y2x+3(5−x)=5=5

Step 3: Solve this new equation.

2x+3(5−x)2x+15−3x−x+15−xx=5=5=5=5−15=10

Step 4: Solve for the second variable

yyy=5−x=5−10=−5

The solution is: (x, y) = (10, -5)

Note: It does not matter which equation we choose first and which second. Just choose the most convenient one first!

Example 2: Solve by substitution

2x+5y4x−y=12=2

Solution:

Step 1: Solve one of the equations for either x = or y =. Since the coefficient of y in equation 2 is -1, it is easiest to solve for y in equation 2.

4x−y−yy=2=2−4x=4x−2

Step 2: Substitute the solution from step 1 into the second equation.

2x+5y2x+5(4x−2)=12=12

Step 3: Solve this new equation ( for x ).

2x+5(4x−2)2x+2x+20x−1022xx=12=12=22=1

Step 4: Solve for the second variable

yyy=4x−2=4⋅x−2=2

The solution is: (x,y)=(1,2)

You might be interested in
What is the awnser to this question
Alborosie

Answer is A and C because they equal to 3(10-c)

4 0
3 years ago
A neighborhood garden is 3/4 acre in size. It is divided into plots that are each 1/8 acre. How many 1/8-acre plots are there in
icang [17]

Answer:A

Step-by-step explanation:The answer is A because if you divide the numbers equally, then you will get 1

5 0
3 years ago
Describe how a model can help you round a decimal.
Katarina [22]

Answer:

you dint put up the pictures so not sure

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A ramp with a constant incline is made to connect a driveway to a front door. At a point 4 feet from the driveway, the height of
harkovskaia [24]
Let A(4,12) and B(6,18)

RATE OF CHANGE = m = (y₂ - y₁) / (x₂ - x₁) = (18-12)/ (6-4)

m= 6/2 or m = 3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of in the isosceles triangle shown below.<br> 10<br> 10<br> 8
Tamiku [17]
Hiiioo I will believe you us a² + b² = c² solve this ( pythagorean theorem ) but I could be wrong but I got 164 as my answer!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • I NEED ANSWER ASAP!!! TEST DUE IN 30 MINUTES!!
    12·2 answers
  • The function y=6+1.25x can be used to find the cost of joining an online music club and buying x songs. Which statement is true
    11·1 answer
  • jim ordered a sports drink and three slices of pizza for $8.50. His friend ordered two sports drink and two slices of pizza for
    15·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through the points (1,-4) and (2,-1).
    12·1 answer
  • Write the linear inequality shown in the.The gray represents the shaded region.
    9·1 answer
  • A​ student's scores on five tests are 98​, 99​, 86​, 89 and 70. What must the score be on the next test so that the average is 8
    6·1 answer
  • Find the distance between the two points . (5,-3) , (-4,7)
    10·1 answer
  • What is 5,684.505 in expanded form?
    11·1 answer
  • I NEED HELP!!!<br> FIRST ONE TO DO IT GETS BRAINLIEST
    15·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!