1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
12

What are three ordered pairs that have a proportional relationship

Mathematics
1 answer:
MaRussiya [10]3 years ago
7 0
1-3
2-6
3-9 This is an example of porportional.

1-4
2-3
3-9 There is no pattern so thin is Non-Porportional.
You might be interested in
Two or more complete sentences, explain how to use ordered pairs of points in f(x) and g(x) to determine if f(x) and g(x) are in
kati45 [8]
If f(x) is an inverse of g(x),

when
f(x)=y
g(y)=x

aka
f(g(x))=x
g(f(x))=x


basically, the values should be swiched

example
f(x)=
(1,2)
(2,3)
(4,5)
then g(x)=
(2,1)
(3,2)
(5,4)
6 0
3 years ago
Distributive property -12(3a+2b-1)
leva [86]
Multiply -12 to each of the terms (make sure to carry the negative!)

-36a - 24b + 12 will be your final answer :)
8 0
3 years ago
The Unit Rate is when both units in a rate are equal to each other (ie. 5 cats : 5 dogs)
horsena [70]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Unit Rate Definitions Unit rate is used to compare quantities in which the second quantity is one. Common examples of unit rate would include, miles per hour earnings per hour cost per gallon.

How much of something per 1 unit of something else. Examples: • 100 cars pass by in 2 hours. The unit rate is 50 cars per hour.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A regular tube of toothpaste costs $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and w
Len [333]

Answer:

The travel size costs 6 ​% as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy

Step-by-step explanation:

step 1

<em>Find out the unit rate of a regular  tube of toothpaste</em>

we know that

To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight

so

\frac{2.50}{3.2}=\$0.78\ per\ ounce

step 2

<em>Find out the unit rate of a travel size tube of toothpaste</em>

we know that

To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight

so

\frac{1.00}{1.2}=\$0.83\ per\ ounce

step 3

Find out the percent of increase

we have that

The unit rate \$0.83\ per\ ounce represent the 100%

so by proportion

Find out what percentage represent the difference ($0.83-$0.78=$0.05 per ounce)

\frac{0.83}{100\%}=\frac{0.05}{x}\\\\x=100(0.05)/0.83\\\\x=6\%

therefore

The travel size costs 6 ​% as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy

6 0
3 years ago
A rectangle is 30 cm long and 10 cm wide. What's the ratio of the rectangle's length to its width?
Veseljchak [2.6K]

Answer:

3: 1

Step-by-step explanation:

hope this helps

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A ball thrown horizontally at 25 m/s travels a horizontal distance of 50 m before hitting the ground. From what height was the b
    9·1 answer
  • Which of the two is correct? Explain why, including pointing out any mistakes that were made.
    14·1 answer
  • Help me ASAP please
    7·2 answers
  • Find the difference quotient f(x+h)-f(x)/h , where, for the function below. f(x)= -6x+3 Simplify your answer as much as possible
    13·1 answer
  • Evaluate 356 - (-54)
    6·1 answer
  • Cho hai dường thẳng MN và PQ cắt nhau tạo thành bốn góc, trong dó tổng ba trong bốn góc có số đo là 290 dộ . Tính số do của các
    11·1 answer
  • Please help me !!!!! :(((((
    7·1 answer
  • Lines AB and CD intersect at E, mLAED = 110,
    5·2 answers
  • How many factors does the following term have -9xyz
    11·2 answers
  • Find the slope of the line containing the points (5, -1) and (-8, -4).
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!