1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
2 years ago
5

What is (2n-8)(-2)=24

Mathematics
1 answer:
Crank2 years ago
6 0

Answer:

n=-2

Step-by-step explanation:

(2n−8)(−2)=24

(2n)(−2)+(−8)(−2)=24(Distribute)

−4n+16=24

−4n+16−16=24−16

−4n=8

You might be interested in
HELP PLS HELP ASAP HELP PLSS
posledela

Answer:

<_

Step-by-step explanation:

not a clue if this is correct........

4 0
2 years ago
(3x + 3x²) + (2x² + 2x)?​
Galina-37 [17]

Answer:

=5x2+5x

Step-by-step explanation:

Let's simplify step-by-step.

3x+3x2+2x2+2x

8 0
3 years ago
Lesson 6 Homework Practice
uranmaximum [27]
C. is the answer to this
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which best describes the relationship between the successive terms in the sequence below?
zhuklara [117]

Answer:

You haven't displayed the full question

3 0
2 years ago
If a &gt; b and b &gt; C, what is true about the
Stella [2.4K]

Answer:

  a > c

Step-by-step explanation:

The Transitive Property of Inequality can be written as ...

  If a > b and b > c, then a > c.

Based on the above, we can conclude from your premises that a > c.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A point (x,y) in the xy-plane whose coordinates satisfy xy&lt;0 lies in quadrant(s) ____ or ____ .
    13·1 answer
  • What is the y-intercept of y=−2x+6y,
    11·2 answers
  • A + 3a = 16<br><br> what does A=
    12·1 answer
  • John made $200 this month mowing lawns.
    15·2 answers
  • What is the equation of a line perpendicular to -x+2=y
    12·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • When you graduate college at the age of 20, you want to start saving up for retirement. If your investment pays a fixed APR of 8
    13·2 answers
  • The school store sells 4 pencils for $0.50. At this rate, what is the cost in dollars) of 10 pencils?
    13·2 answers
  • Find the area of the triangle.
    6·1 answer
  • A projectile is fired straight upward from the Earth's surface with an initial speed of 33.3m/sec. What is it's speed after 2.8s
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!