1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
3 years ago
9

What is the value of a? A)5 units B)s 1/3 units C)6 2/3 units D)7 units

Mathematics
1 answer:
taurus [48]3 years ago
6 0
A) 5 units is the value of a
You might be interested in
A cone-shaped tent has a diameter of 12 ft and a height of 6 ft.
mestny [16]
Here's the formula for the volume of a cone:

V=\frac{1}{3}\pi\ r^2h

Plug in 3.14 for \pi.
Plug in 6 for the height h.
Our radius is half of our diameter. r=6.

V\approx\frac13\times3.14\times6^2\times6

6² = 6 × 6 = 36.
Now we just multiply together 1/3, 3.14, 36, and 6 to get...

V\approx226.08

Rounding to the nearest tenth...

\boxed{V\approx226.1\ ft^3}
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You and a friend both would like a salad and a small drink. Between the two of you, you have $8.00. A salad costs $2.49 and a sm
kolezko [41]
C - Yes, one Drink. Is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2) Additionally, 5 of the 50 employees surveyed said that they were
irinina [24]
The question is incomplete. Add the remaining info
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Store A is offering two tubes of lip gloss for $7. The costs for lip gloss at Store B are shown in the table. Assume the cost fo
solmaris [256]
Hi,

I think this is the table, correct?

Number of Tubes        3                5                      7

Cost ($)                    12              20                     28

we can calculate the prize as the number of tubes multiplied by 4:
3*4=12
5*4=20
7*4=28

which means that one tube costs 4 dollars!

However, in the store A two tubes cost 7, which means that one costs half of this -3.5

So Store B is more expensive (4 dollars per 4 rather than 3.5 as in Store A).


5 0
3 years ago
Suppose you want to get a loan for $ 5 , 000 at an interest rate of 5.3 % for 2 years to be paid back in 24 monthly installments
swat32

Answer:

monthly payment =  $56.445

Step-by-step explanation:

given data

loan = $5000

interest rate r = 5.3 % = 0.053

time  t = 2 year = 24 months

solution

we will use here amount of the monthly payments formula that is

monthly payment = principal × \frac{r}{1+(1-r)^{-t}}      ................1

put here value and we get

monthly payment = 5000 × \frac{0.053}{1+(1-0.053)^{-24}}\\

monthly payment =  $56.445

4 0
2 years ago
Other questions:
  • maya is 3 years older than ned and 2 years younger than carla. ten yeras ago, carlas age was equal to the sum of the ages of ned
    6·1 answer
  • Find the probability of the following .
    8·1 answer
  • 5=97 find 2 and 4....................,,..,...
    8·1 answer
  • Find HG and HI. Pleaseeee help :/
    8·1 answer
  • Lee will buy 3 notebooks for $1.29 each, 2 dozen pencils at $3.45 a dozen, and a box of pens for $14.85 a box. How much will Lee
    15·1 answer
  • Write a ratio to show the
    13·1 answer
  • List the kinds of measurements have you worked with so far. Describe what area is. Describe what volume is.
    8·1 answer
  • 2. Write forty-one thousand, two hundred
    13·1 answer
  • The tables give the price of a kayak rental from two different companies.
    13·2 answers
  • Pleas help with the khan academy question
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!