Answer:
9.52% ( to 2 dec. places )
Step-by-step explanation:
Calculate the percentage increase using
percent increase =
× 100%
increase = 46 - 42 = 4, hence
percent increase =
× 100% ≠ 9.52%
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
Step-by-step explanation:
slope of required line=5
point is (-1,0)
reqd. eq. of line is
y-0=5(x-(-1))
y=5(x+1)
y=5x+5
For 8 servings, Talia uses strawberries = 10
For 1, it is = 10/8
Now, for 12 servings, it would be: 10/8 * 12 = 10/2 * 3 = 5 * 3 = 15
In short, Your Answer would be 15 strawberries
Hope this helps!
Answer:
5/12
Step-by-step explanation: