1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
3 years ago
7

A 2-gallon jug of juice costs $20.16. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
blondinia [14]3 years ago
8 0

Answer:

$1.59

Step-by-step explanation:

You might be interested in
*brainliest for best answer thank you* Solve for b.
vekshin1

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:

The fourth choice,  b = +\- sqrt( sg + a^2)

Discussion:

s = (b^2 - a^2)/g     =>              multiply both sides by "g"

sg = b^2 - a^2        =>               add a^2 to both sides

sg + a^2 = b^2       =>                take the square root of each side

b = +\- sqrt( sg + a^2)


which is the fourth choice.


Thank you,

MrB

7 0
2 years ago
When diving an algebraic fraction do you always have to flip one of the fractions when multipling?
bearhunter [10]
Yes its stay.flip.flip it
4 0
3 years ago
Find the median of the data.
kipiarov [429]

Answer:

  • 92.5

Step-by-step explanation:

<u>The data given:</u>

  • 93, 81, 94, 71, 89, 92, 94, 99

<u>Put the data in the ascending order:</u>

  • 71, 81, 89, 92, 93, 94, 94, 99

<u>Since the data size is even, the median is the average of middle two:</u>

  • median = (92 + 93)/2 = 92.5

4 0
2 years ago
What does x equal? <br> Thanks!
11Alexandr11 [23.1K]

Answer: 33 degrees

Step-by-step explanation:

See paper attached. (:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A survey by the state health department found that the advrage person ate 208 pounds of vegesables last year and 125 5/6 pounds
arlik [135]

Answer:

First check your grammar pls I had to read it twice and I think it is 333 5/6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A piece of wood is 4 feet long. Are 4 pieces of wood longer than 4 yards?
    14·1 answer
  • What is the equivalent fractions for 6/48 and 20/30
    14·1 answer
  • And isosceles triangle has two equal sides what is the measure of the third angle that will make triangle mno and isosceles tria
    6·1 answer
  • Which statements about the graph of the function y=(1/3)
    15·1 answer
  • Find the median for the given sample data. The number of vehicles passing through a bank drive-up line during each 15-minute per
    14·1 answer
  • Estimate the area of a rectangle with side lenghts 3.54 and 8.43cm
    14·1 answer
  • Pleaseee someone help!! giving 20 points
    6·2 answers
  • Find f(-3)<br><br> f( x) = 2x^2-3x+4
    6·1 answer
  • You are one 8-aristotle students. Camie, your math class president, is designing a geometrical shape flower pots as a fund-raisi
    8·1 answer
  • line pass through the line (-3, -7.5)tahila determined that the equation of line n is y=0.5x explain the error tahila made while
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!