When Brooks painted more he used 6/12 of what was left(1/2 of what was left)
Answer:
6m² + 2.2n + 4m
Step-by-step explanation:
this the answer
Answer:
4
Step-by-step explanation:
If she makes 4 sandwiches, she splits the 4 sandwiches among 8 children. 4/8 is 1/2 which is half a sandwich for everyone.
So, we need to find how many students voted for Mark, I assume.
So, we need to divide 30 by 5
30 ÷ 5 = 6
So, 3 × 6 =18.
So, Mark received 18 votes
I think this is the answer.
Glad I could help, and good luck!
AnonymousGiantsFan
Those Great Videos [[ YouTube name ]]
Answer:
An apple costs $0.45 and a banana costs $0.66.
Step-by-step explanation:
This question is solved by a system of equations.
I am going to say that:
An apple costs x.
A banana costs y.
2 apple and 5 bananas cost 4.20 dollars
This means that:

So


3 apples and 4 bananas cost 4.
This means that:

Since 





Then:

An apple costs $0.45 and a banana costs $0.66.