<h2>The answer is "

".</h2>
Given:

To find:
n=?
Solution:

Therefore, the final answer of n is "
".
Find out more information about solving here:
brainly.com/question/322601
Answer: The answers are 4x^2(x^2+5x+3), (x–6) (x+2), (x–9), 3(x–7)(x–4), (9x–10) (9x+10), 3(y^2+2)(x^2+4), (5x+2), 2(x–4)(6x+1), 2(x + 4)(y - 4), and the factored form is (3x–4)(x–3).
Step-by-step explanation: To solve all the factoring equations, factor using the AC method or factoring the polynomials, the 3 steps are Grouping: using the sum-product pattern, common factor from the two pairs, and
rewrite the expression in factored form.
Answer:
b) Take the current height, and add up 15.
c) y = 80x + 15
where y is the height of the water in the pool, in centimeters
where x is the time since the hose is in the pool, in hours
d) 180 = 80x + 15
165 = 80x
x = 165/80 = 2.0625 hours, which is also 2 hours and 3 minutes.
Answer:
B.
Step-by-step explanation:
5(y - 6) means 'Multiply the difference between y and 6 by 5'.
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70