1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
3 years ago
15

How do I get good grades. I’m failing and need help.

Mathematics
2 answers:
kipiarov [429]3 years ago
7 0

Answer:

Check out Khan Academy, they do videos and step- by- step problems to show you how to do multiple types of problems in many different subjects

Step-by-step explanation:

Inga [223]3 years ago
5 0

Answer:

The main way to help is to study.

Step-by-step explanation:

Figure out what you're struggling on, then look up examples on the internet.  This way you can understand it more.  If you feel like you need a bit more help after that, then help someone else.  You can learn more when you help teach others.

You might be interested in
Solve the equation by multiplying by a power of 10.<br><br><br> 3.1x - 10 = 1.6x + 35
gladu [14]
Simple answer to the equation without the circumstances:
3.1x - 1.6x = 35 + 10
1.5x = 45
x = 30
5 0
3 years ago
Congruent figures are figures where...(choose all that apply)
ElenaW [278]
3 is the answer because the a correct
6 0
3 years ago
Math brainiest NEEDED. its the bottom half and please explain your answer
Mice21 [21]
1) The expressions are not equivalent. When you expand and multiply 2(x + 3) it becomes 2x + 6. This is not equal to 3x + 5

2) They are equivalent. Again, expand and multiply the second expression. 2(3n + 4) becomes 6n + 8. This makes both sides equal.

3) They are equivalent. In the parentheses, you are adding 3 y's and a 2. This gives you 3y + 2. Now add the additional 3y that follows the closed parentheses. You'll have 6y + 2. Now both sides are equivalent.
4 0
3 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
3 years ago
R value of <br> X=10, 11, 12, 13, 14 y=10, 12, 16, 17, 18<br> What would be the value of x
Ann [662]

Answer:

Step-by-step explanation:

X= 12

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Another name for Spherical Geometry is
    12·1 answer
  • The measures of the interior angles of a triangle are in the ratio of 1:2:3. the measure of the largest angle of the triangle is
    10·1 answer
  • a worker is paid $11/h plus and 8% commission on sales. what dollar amount in sales must the worker make to earn $300 in a 10-ho
    11·1 answer
  • Shelley’s pet food store sold one customer 5 peanut butter biscuits for $3. She sold another customer 7 beef treats for $4.20.
    13·2 answers
  • Describe a real world situation that could be modeled by dividing two rational numbers
    14·1 answer
  • Help me..... I think it's 18.
    15·1 answer
  • Find the size of each of 66 payments made at the end of each year into a 88​% rate sinking fund which produces ​$36000 at the en
    15·1 answer
  • Solve the inequality. Enter any fractions as reduced improper fractions. 4x ≤ -2/5(6x + 6) The solution is _____​
    14·1 answer
  • Factor this equation 4x^2-5x-6
    15·1 answer
  • What is 6/5 divided by 4/3
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!