Answer:
your answer would be the second option.
Step-by-step explanation:
How this is is because it is in simple y=mx+b formation
the b is +1 and you go down one and over to the three which is decreasing so it would be -1/3
Answer:
1.3 ft
Step-by-step explanation:
perimeter = 140/35 = 4 ft
diameter = 4 ft/ 3.14 = 1.3 ft
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle