1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
14

If you multiply me by 2, I become a number greater than 20 and less than 40. If you multiply me by six I end in eight. If you mu

ltiply me by 4 I end In 2. What number am I?
Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
6 0
18 times 6 is 108 18 times 4 is 72
You might be interested in
Can someone help me out please!
nalin [4]
If hugo has 1400 and on the 2 month it is c
3 0
2 years ago
4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
Anon25 [30]

Answer:

144 and 18

Step-by-step explanation:

18 ×24=432÷3=144

7 0
3 years ago
Which One Doesn't Belong?<br> 6(4 + 3)<br> 418 + 14)<br> 3(8 + 6)<br> 18 + 24
rodikova [14]
418+14

The other ones all add up to 42

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve each of the following equations. Be make sure to check your solutions. Solve for part b only.
Alona [7]

Answer:

or, 3x-5=2.5x+3-x+4

or, 3x-1.5x=7+5

or, 2.5x=12

or, x=4.8 solved.

3 0
3 years ago
Caculate and show answer
kipiarov [429]
(3 1/2+8 2/3)-3 5/6
= 1.898717
(10 1/4 - 5 5/8)-1 3/8
= -5.221721

(2 2/3+ 4 5/6)+3 3/8
= 9.795734

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I find the fifth roots of i?
    5·2 answers
  • The data in the table are linear. Use the table to find the slope.
    9·2 answers
  • Solve the equation 3/7k=12/35
    5·1 answer
  • • What is the pobability of getting exactly 500 heads out of 1000 coin flips? Approximate it to within 5% of the true value with
    6·1 answer
  • Two tangents each intersect a circle at opposite
    10·2 answers
  • What's 4.75 in a fraction into a simplest form
    14·2 answers
  • The sum of two numbers is 17 and their difference is 5 what are the two answers
    5·1 answer
  • Find the mean absolute value of 2, 5, 7, 10, 16 and 25, 29, 30, 31, 35 HURRRYYYY PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
    9·1 answer
  • At an ice cream shop, the ratio of sugar cones sold to waffle cones sold is 5:4. If there are 45 sugar cones sold, how many waff
    8·1 answer
  • Adult tickets to the faculty-students basketball game sold for $5 each and student ticket was sold for $2 each. if 235 tickets w
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!