1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
7

The entry of women into the workforce since the 1960s resulted in: A.A shift outward in the production possibilities curve of th

e United StatesB. A shift inward in the production possibilities curve in the United StatesC. A movement along the existing production possibilities curve in the United StatesD. A falling real wage for women workers of the United States
Business
1 answer:
alekssr [168]3 years ago
3 0

Answer:

A. A shift outward in the production possibilities curve of the United States

Explanation:

The production possibilities curve is the curve that shows the combination of goods the given country is able to produce given the fixed amount of resources. For example, given the fixed amount of resources, if there are 2 products, apples and bananas. Every single point along the curve show the combination of these two. If the country want to produce more apples they have to reduce the numbers of bananas to allocate the resources that originally used for bananas to use for additional apples, since they have fixed amount of resources.

The entry of women into the workforce increase the resource of production due to the more available labors. Thus, the production possibilities curve will shift outward because they can produce more goods without trade off of any products.

You might be interested in
Given a normal selling price per unit of $750, what is the contribution margin per unit sold for recurring (i.e., normal) sales
Usimov [2.4K]

Answer:

$396

Explanation:

Calculation for the contribution margin per unit sold for recurring sales

Using this formula

Contribution margin per unit = Normal Selling price per unit - (Direct material +Direct labor+Variable factory overhead)-Variable selling & administrative costs

Let plug in the formula

Contribution margin per unit = $750 - ($120+ $150 + $60) - $24

Contribution margin per unit = $750 - $330 - $24

Contribution margin per unit= $396

Therefore the contribution margin per unit sold for recurring sales will be $396

5 0
3 years ago
As of January 1, 2021, Farley Co. had a credit balance of $523,000 in its allowance for uncollectible accounts. Based on experie
trapecia [35]

Answer:

Balance sheet, what amount should Farley report as allowance for uncollectible accounts?

if we take the final balance of accounts receivable   $582000

If the wrotte off difference affects the final balance and we do not register additional expenses. $469000

Explanation:

Credit balance allownace  523000

Allowance for uncollective 3%

 

Wrotte off                               636000

 

Credit sales                         19400000

Allowance for uncollective              3%

                                             582000

 

 

Credit balance                        523000

Wrotte off                                636000

                                             -113000

 

Allownace for uncollectible      469000

4 0
3 years ago
Headland Mining Company purchased land on February 1, 2020, at a cost of $1,169,500. It estimated that a total of 52,800 tons of
Nat2105 [25]

Answer:

1. $26 per unit

2. $183,040

3. $503,360

Explanation:

1. Computation of per unit mineral cost

Per unit mineral cost=(1,169,500+96,300+214,000-107,000)/52,800

Per unit mineral cost=1,372,800/52,800

Per unit mineral cost=$26 per unit

Therefore the Per unit mineral cost will be $26 per unit

2. Computation of Total materials cost

Total materials cost= (26,400 tons-19,360 tons)*26

Total materials cost=7,040*26

Total materials cost=$183,040

Therefore the Total materials cost will be $183,040

3. Calculation for the Total materials cost in Cost of goods sold

Total materials cost in Cost of goods sold= (19,360*26)

Total materials cost in Cost of goods sold =$503,360

Therefore the Total materials cost in Cost of goods sold will be $503,360

8 0
3 years ago
The Golden Rule means to treat others the way you want to be treated. This should prevent you from being rude, ugly, mean, disho
olganol [36]

Answer:

True

Explanation:

You should always treat others the way you want to be treated.  If you were the one who could be treated badly, would your actions be different?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An increase in the real wage would result in a:________. a. shift of the labor demand curve, causing an increase in the number o
barxatty [35]

Option C

An increase in the real wage would result in a: movement along the labor demand curve, causing a decrease in the number of workers hired by the firm.

<u>Explanation:</u>

The wage rate is circumscribed by the crossing of supply and demand for labor. The demand curve depends on the marginal product of labor and the cost of the good labor originates.

A variation in the wage or payroll will end in a shift in the amount necessitated of labor. If the wage rate increases, organizations will require to hire fewer employees. The quantity of labor demanded will decline, and there will be a movement skyward on the demand curve.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Craigmont Company's direct materials costs are $4,900,000, its direct labor costs total $8,710,000, and its factory overhead cos
    11·1 answer
  • ​the marketing concept is a ______________ that guides the overall activities of an organization. it has evolved over time from
    6·1 answer
  • One of the primary advantages of using econometrics over typical results from economic theory is that
    7·1 answer
  • Jean's Vegetable Market had the following transactions during 2017: 1. Issued $50,000 of par value common stock for cash. 2. Rep
    6·1 answer
  • Johnson Controls reached beyond selling climate-control equipment and components by selling the service of managing facilities i
    10·1 answer
  • The What-Not Shop owns the building in which it is located. This building initially cost $647,000 and is currently appraised at
    5·1 answer
  • If you buy an investment for $800 and then sell it for
    6·1 answer
  • A random sample of records of sales of homes from February 15 to April 30, 1993, from the files maintained by the Albuquerque Bo
    7·1 answer
  • How Do A+ on any test
    15·1 answer
  • If a lender wants to yield 5% on a 4.25% fixed rate loan, then what fees should the lender charge?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!