1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
13

What is the perimeter , in feet , of the polygon 15,22,10,18,14,5,5,16

Mathematics
1 answer:
Alinara [238K]3 years ago
5 0
You just add all the sides together for perimeter
the answer is105
You might be interested in
Which phrases can be used to represent the inequality? Check all that apply. One-half + k greater-than 18
mel-nik [20]

Answer:

Here we don't have the options, so i will answer in a general way.

Every sentence that has the general structure like:

"something is greater than something"

"something is smaller than something"

"Something is no greater than something"

"something is no smaller than something"

There are a lot of other sentences, for example the ones like:

"N is at least equal to M" written as: N ≥ M

"N is at most equal to M" written as: N ≤ M

And there may be other ways to represent inequalities in sentences, but this is the most general way

Then the given sentence:

"One-half + k greater than 18"

This is written as:

1/2 + k > 18

Which is an inequality.

6 0
2 years ago
Which of the following is the solution set of 18 - 3n + 2 = n + 20 - 4n?
exis [7]

The solution set of the equation is all reals ⇒ 3rd answer

Step-by-step explanation:

The solution set of an function is the set of all vales make the equation true. The equation has:

  • Solution if the left hand side is equal to the right hand side
  • No solution if the left hand side doesn't equal the right hand side

∵ The equation is 18 - 3n + 2 = n + 20 - 4n

- Add the like terms in each side

∴ (18 + 2) - 3n = (n - 4n) + 20

∴ 20 - 3n = -3n + 20

- Add 3n to both sides

∴ 20 = 20

In the equation of one variable, when we solve it if the variable is disappeared from the two sides, and the two sides of the equations are equal, then the variable can be any real numbers, if the two sides are not equal, then the variable couldn't be any value

∵ The the variable n is disappeared

∵ The left hand side = the right hand side

∴ n can be any real number

∴ The solution set of the equation is all real numbers

The solution set of the equation is all reals

Learn more:

You can learn more about the equations in brainly.com/question/11229113

#Learnwithbrainly

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
in a class of 35 students 26 play football and play 20 long tennis, if 17 play above, many play neither.
Artyom0805 [142]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
Hi I also need help with this please and thank you
OverLord2011 [107]

Answer:

Step-by-step explanation:

y=mx+b where m=slope and b=y intercept

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-2-4)/(2+1)

m=-2 so far we have the slope

y=-2x+b, using point (2,-2) we can solve for b, the y intercept

-2=-2(2)+b

-2=-4+b

2=b so we have our line

y=-2x+2, slope is -2 and y intercept is 2

8 0
3 years ago
Lin ran 2 3/4 miles in 2/5 of an hour, Noah ran 8 2/3 miles in 4/3 of an hour, how far would Lin run in 1 hour?
Marizza181 [45]

Answer:

6\frac{7}{8}\ miles

Step-by-step explanation:

Given that Lil's distance in 2/5 hrs is 2 3/4hrs

-Let x be the distance ran in 1 hr.

#We equate and cross multiply to solve for x as follows:

\frac{2}{5}\ hrs=2\frac{3}{4}\\1\ hr=x\\\\\therefore x=2\frac{3}{4}/\frac{2}{5}\\\\=6\frac{7}{8}\ miles

Hence, Lil can run 6 7/8 miles in 1 hr.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you do this and what’s the answer?
    10·1 answer
  • Find the three angles of the triangle formed using the position vectors i hat − j 4k and i hat 2j 3k and the line segment connec
    12·1 answer
  • Write down and simplify the product of these three factors: 2x, 3x and -4z
    6·1 answer
  • Plz helpppppppppppppppppppppppppp
    12·1 answer
  • List the following in order from least (top) to greatest (bottom).<br> 6, 25, 27, V64, 764
    6·1 answer
  • You must travel 295 miles to reach the next clue. In the first two hours of the trip you drive 115 miles. If you must reach the
    10·1 answer
  • Please help! (Extra points but please be correct)
    5·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Evaluate. 2 (14–32 +1) 1:3.-​
    7·2 answers
  • Which fraction is not equivalent to 4/9? *
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!