1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
12

The median of data is 43.5 and the range is 35 what’s the missing value explain.

Mathematics
1 answer:
Ratling [72]3 years ago
6 0
The minimum and maximum of the set alone is 25 and 60. The range of that 35. So, the number is not less than or more than 25 or 60.
The set in order:
25, 36, 48, 52, 60
The median is 48, so the number has to be less than 48. Let's see if the number may be less than 36.
36+48
84
42
So, the number is right between 36 and 48. 
43.5×2
87
Let's subtract 48 from that
87-48
39
So, the mssing value is 39. Let's check.
25, 36, 39, 48, 52, 60
48+39
87÷2
43.5
So the missing value is 39.
You might be interested in
Evaluate the expression 14C2
lisabon 2012 [21]
\bf _nC_r= \cfrac{n!}{r!(n-r)!}\qquad \qquad _{14}C_2=\cfrac{14!}{2!(14-2)!}
5 0
3 years ago
Simplify 3^2 x 2^4 x 3^3 x 2
alex41 [277]
3²×2^4 ×3³×2=
3^5×2^5=
243 × 32 = 7776

3 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPP AHHHHHHHHHHHHHHHHHHH PLZ
Vadim26 [7]

Answer:

t+8

Step-by-step explanation:

duh

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost of renting a pickup truck at Trucks Plus is $25 plus $15 cents per mile driven. The cost of renting a truck at Need-A-T
kodGreya [7K]
Okay so. Here's what it looks like :    TRUCK PLUS: $25 is the fee upfront. so no matter what your GOING to pay $25 for using the company. Next 15 cents for every mile driven. So if the truck were to drive 3 miles it would be $.45 cents

NEED-A-TRUCK : Same thing. You have to pay $25 no matter what. But for this company you have to pay $.10 per mile.  COST PER MILE means that basically the more miles you drive, the more cents you have to pay. Does that make sense? <span />
6 0
3 years ago
Hanna shops for socks that cost $2.99 for each pair and blouses that cost $12.99 each. Let x represent the number of pairs of so
m_a_m_a [10]
I believe this is an equation that could help solve your problem 2.99x+12.99y=43.92
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A padlock for your gym locker uses a three number sequence to open the lock. if the numbers go from 1 to 28, how many different
    13·1 answer
  • For the sequence -27, -12, 3, 18, ..., the expression that defines the nth term where a1 = -27 is
    11·2 answers
  • What are some ways to remember postulates in geometry?
    11·1 answer
  • Multiply (−4) × (−2) × (−5).
    7·2 answers
  • Which statement about converting metric units of measurement is true? Use the metric table to help answer the question.
    13·2 answers
  • (x-2)+(x+6)<br> Please explain
    9·1 answer
  • Need help with working please
    6·1 answer
  • You are analyzing survey results regarding whether or not people like low-cal buter or regular butter. 47 said they preferred lo
    5·1 answer
  • PLS HELP!! BRAINLIESt &amp; 20 POINTS!! AND AN EXTRA THANKS AND 5 STARS
    5·1 answer
  • Find the squares of (y+3) ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!