You can use MathPapa it will help you
First calculate the price of one pound of apples
24/5
= $4.80
Then multiply it by 6
6 x 4.80
Your price is $28.80
Perimeter = side 1 + side 2 ´+ side 3.
Triangle 1
Perimeter = 6 + 8 + 10
= 24
Triangle 2
Perimeter = 9 + 12 + 15
= 36
Ratio
24/36 = 2/3
The ratio of the perimeters is also 2/3
Step-by-step explanation:
This will help okay! I promise you, well I hope .
Answer:
13 per minute
Step-by-step explanation: