1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
3 years ago
12

I need help with this one please d÷12=1/6

Mathematics
2 answers:
Salsk061 [2.6K]3 years ago
6 0

Answer

d = 2

Step-by-step explanation:

d divided by 12 is the same as d/12?

d/12 = 1/6

cross multiply and get 12 = 6d.

6(2) = 12.

Divide 12 by 2 and you get 2/12 which simplifies to 1/6.

Hope I helped. ^-^

Alexus [3.1K]3 years ago
5 0

d = 2

given \frac{d}{12} = \frac{1}{6}

multiply both sides by 12

d = 12 × \frac{1}{6} = 2


You might be interested in
Paula is given a litre bottle of water during her fitness Assessment at the gym .she drinks 375 millilitres of water .how much i
kaheart [24]

Since 1 litre is 1000 millilitres, we can convert it to 1000 millilitres. So, we can subtract 375 millilitres from 1000 millilitres. Which will give us the answer of 625 millilitres.

7 0
3 years ago
Need help ASAP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!
Lena [83]

Answer:

Quartz, Cups

Step-by-step explanation:

1 gallon = 16 cups

1 quartz = 4 cups

1 pint = 2 cups

1 fluid ounce = 1/8 cups

7 0
3 years ago
30 points !!!!!!!!Solve the following problem. Show ALL steps to receive full credit.
Aleksandr [31]
7x - 8 = 8 + 3x
7x - 3x = 8 + 8
4x = 16
x = 16/4
x = 4
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I graph y=-6/5x
kkurt [141]
-6/5 is the slope. you start at point (0,0) and then move down 6 units and to the right 5 units and then create one point. from that point, go down 6 units and to the right 5 units and repeat. when you reach the bottom of the graph stop. go back to (0,0) and then move up 6 units and to the left 5 units. connect the points with a ruler and add arrows to each side. label your line with "y=-6/5x" on the line
3 0
3 years ago
Alex helps his father milk cows on their dairy farm. They are paid $2.25
RSB [31]
Choice C - 135 dollars
4 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 30 students. 8 students have cats, 15 students have dogs, and 5 students have both a cat and a dog. How many students
    11·1 answer
  • What is 3x3 – 11x2 – 26x + 30 divided by x – 5?
    6·2 answers
  • Andy purchased a pair of shoes for $40. They had been discounted 25%. What was the original price of the shoes
    13·1 answer
  • Multiply (2x-5)(x+3)
    10·2 answers
  • Un metro cúbico equivale a 1000 litros de capacidad y un decímetro cúbico a un litro ¿Cuántos litros cabrán en una piscina de 12
    7·1 answer
  • Y= 5x -3 what does y=
    9·1 answer
  • What is the opposite of -2/3? explain.
    8·1 answer
  • The chart below describes the commissions earned by four different sales people. Sales Person Commission Earned Time on Sales Fl
    13·1 answer
  • Dave and Sandy Hartranft are frequent flyers with a particular airline. They often fly from City A to City​ B, a distance of 828
    14·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!