1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
7

Which answers are examples of deductive reasoning? Select each correct answer.

Mathematics
1 answer:
sergejj [24]3 years ago
7 0
Why didn’t you put the answer choices down below ?
You might be interested in
Your monthly living expenses are $1500 on an income of $1,650 per month. Your goal is to have an emergency fund of 4 times your
Aneli [31]
For the answer to the question above, your end goal is to have $6,000 total in 12 months. since you have $2400 already you can subtract that from 6,000 leaving you with $3600 over the course of 12 months. since you already put $150 in a month over the course of 12 months you would have $1800 which is only half of the goal of $3600. in order for you to put in $3600, you would have to put an additional 150 in your savings along with your regular 150 making Letter B the answer.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you find the area of a compound figure
poizon [28]

Answer: It's easy and simple!

Step-by-step explanation: Split it into rectangles and multiply the height and length. Than add it together and Then you have your answer.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Choose the graph below that represents the following system of inequalities:
castortr0y [4]
Yshejrhhe is they easiest of them all and as you can see I just can’t fail it bro ik too smart yk it’s y>-3x +1-5
7 0
2 years ago
Find the domains of the following expressions: 5/the square root of 5-5x
AleksandrR [38]
Interval notation

(-infinity sign, 1)

Set-builder notation

{x|x less than equal to 1}
7 0
3 years ago
Candice leaves on a long trip driving at a steady rate of 35 miles per hour. Her sister Liz leaves from the same location travel
VARVARA [1.3K]

Answer:

<h2>D. 7h</h2>

Step-by-step explanation:

v=\dfrac{d}{t}\\\\v-\text{average speed}\\d-\text{distance}\\t-\text{time}\\\\d=vt,\ t=\dfrac{d}{v}\\\\\bold{Candice:}\ v_C=35\ mph,\ d_C,\ t_C\\\\\bold{Liz}:v_L=50\ mph,\ d_L,\ t_L=t-3\\\\\bold{Equation}:\\\\/\text{the distances are the same}/\\\\d_C=d_L\\\\d_C=v_Ct_C,\ d_L=v_Lt_L\\\\35t_C=50(t_C-3)\qquad\text{use the distributive property}\\\\35t_C=50t_C-150\qquad\text{subtract}\ 50t_c\ \text{from both sides}\\\\35t_C-50t_C=50t_C-50t_c-150\\\\-15t_C=-150\qquad\text{divide both sides by (-15)}

\dfrac{-15t_C}{-15}=\dfrac{-150}{-15}\\\\t_C=10\\\\t_L=10-3=7

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Luis starts to do a division problem and notices that there is a pattern in the digits to the right of the decimal point.This nu
    5·1 answer
  • Evaluate 14 + (-8) ÷ 2 · -3. -9 15 26 -30
    5·1 answer
  • rhonda had a piece of ribbon that was 5 feet 3 inches long she removed a 5-inch piece to us in her art project what is the lengt
    12·2 answers
  • How to multiply fractions
    14·2 answers
  • Find the coordinates of the midpoint of the segment with the endpoints<br> C(3,5) and D (9,5)
    11·2 answers
  • MULTIPLE CHOICE
    12·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?
    7·2 answers
  • True or False??<br> .............................
    15·2 answers
  • In her backyard, Mrs. Wilson set up an area for the kids to run races. The race area was 15 yards across. Mrs. Wilson put cones
    10·2 answers
  • Yohan Blake ran the 100-meter race in the 2012 Olympics in 9.75 seconds. Compare the speeds if he ran the 200-meter race in 19.5
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!