1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaVladis [17]
3 years ago
10

The following expression represents the population of colony of penguins in Antarctica: P,= 17.2.3 P, is the penguin population,

and r is time in days. a. What is the population after 6 days? b. When will P, be 650 penguins?​
Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
6 0
55 hours is your answer
You might be interested in
How do you write 5,392,029,004 in expanded form
Neko [114]
5,000,000,000 + 300,000,000 + 90,000,000 + 2,000,000 + 20,000 + 9,000 + 4
6 0
3 years ago
Last week, labron jogged for 2 1/4 miles. This week , he plants to jog 2 times as far as last week. How many miles does Lebron P
Shtirlitz [24]

Answer:

4.5 miles

Step-by-step explanation:

2 times as far as last week

last week was 2.25 miles

2* 2.25 = 4.5 miles

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system by the elimination method.
Vika [28.1K]
10x + 2y - 6 = 0

Multiply 5x + y - 3 = 0 by 2

2(5x + y - 3 = 0) = 10x + 2y - 6 = 0
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 18% of 65? (I will give brainliest!)
Anettt [7]

Answer:

11.7

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need to know the values of m and n.
Darina [25.2K]

Answer:

A) 32 and 28

Step-by-step explanation:

A= √4².√2

= √16.√2

= √32

m= 32

B= √2². √7

=√4.√7

=√28

n= 28

3 0
2 years ago
Other questions:
  • When 440 junior college students were surveyed, 200 said they have a passport. Construct a 95% confidence interval for the propo
    9·1 answer
  • How are perpendicular lines and interesting like alike? How are they different
    7·1 answer
  • There are 30 bicycles and 10 cars parked in the parking lot. Each bicycle had two wheels and each car had four wheels. How many
    15·2 answers
  • There are 8 dinner rolls in a package.
    7·2 answers
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • II. Write whether each number is an EXPRESSION or an EQUATION.
    9·1 answer
  • The table contains some points on the graph of an exponential function.
    5·1 answer
  • Which number produces a rational number when added to o ? Α. π= pie
    8·1 answer
  • PLS HELP ME!!?!?!?!? Ok so Steve had a $6.00 coupon to the school store. Steve used his coupor Each notebook cost the same amoun
    15·1 answer
  • Write the sentence as an inequality.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!