1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
3 years ago
13

Find the product of (x – a) and (x - b).

Mathematics
1 answer:
yawa3891 [41]3 years ago
6 0

(x−a)(x−b)

=(x+−a)(x+−b)

=(x)(x)+(x)(−b)+(−a)(x)+(−a)(−b)

=x2−bx−ax+ab

<h2><u><em>=ab−ax−bx+x2</em></u></h2>

You might be interested in
Cnidarians are another major group of invertebrates. Jellyfish, coral, hydra and anemone are examples of cnidarians. They have s
zvonat [6]
A. heads


A jellyfish has no ears or eyes or nose and no brain or heart. They do not even have a head as their body is almost totally made of water and is soft having no bones at all.
5 0
3 years ago
Angle 1 and angle 3 are complementary and angle 1 =~ angle 2 which one of these statements will always be true
n200080 [17]
Can you add the options?
Also since the options aren't there I'll just help set up.
So angle 1 and angle 3 add up to 90 degrees. Angle 1 and Angle 2 are equal so whatever option has something around those lines is correct.
3 0
3 years ago
Another poem i made just now hope yall like it
dolphi86 [110]

Answer:

that is so sad but thank you for the poem!!!

Step-by-step explanation:

547588485858745875484585468568686854548 x 575747754757757575598844888=3.1527284e+65

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cab company charges three dollars per cab ride plus an additional two dollar per mile driven how long is a cab ride that cost
Sav [38]

If the ride cost $9 then the miles will be 3 miles.

Step-by-step explanation:

In this question we are given:

Cost of one cab ride R = $3

Additional Cost per mile M = $2

So, Total cost of Cab Ride = $3 + $2M

If cost of cab ride is $9 then we need to find the miles

$3 + $2M = $9

Solving

$2M = $9 - $3

$2M = $6

=> M = $6/$2

M = 3 miles

So, if the ride cost $9 then the miles will be 3 miles.

Learn more:

You can find more information at:

brainly.com/question/11207748

brainly.com/question/1600376

Keywords: algebraic expressions, solve an equation

#learnwithBrainly

6 0
3 years ago
What is 2+2+3+3+3+..............
soldi70 [24.7K]

Answer:

Well 2+2=4+3=7+3=10+3=13. 13 should be your final answer.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What it the x called in a expression 3x
    15·1 answer
  • Selma wants to know if seventh grade students prefer to do their math homework in silence or with background music. She polled
    11·1 answer
  • Can I please have some help.?
    7·1 answer
  • “The line that passes through point H has the equation y=-2x -3”
    9·1 answer
  • Explain how proving to triangles congruent can help prove parts of the triangle congruent.
    12·1 answer
  • If f(x)=x^5-1 g(x)=5x^2 and h(x)=2x which expression is equivalent to [g*f*h](9)
    7·1 answer
  • Reflect 4, 1 in the x-axis
    10·1 answer
  • If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
    10·2 answers
  • I need helppp what’s the answerrr?!!?
    11·1 answer
  • 2.2.10^6 cm in standard notation
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!