1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
10

Apply the distributive property to produce an equivalent expression to 10+10g?

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
3 0

Answer:

10(1+g)

Step-by-step explanation:

10+10g=10(1+g)

You might be interested in
Which mixed number is equal to 7.6
Natali [406]
A mixed number is a number that has a whole number, and a fraction, so the mixed number that is equal to 7.6 is 7 6/10, simplified it would be 7 3/5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2-column table with 3 rows titled Units of Length. Column 1 is labeled Customary System Units with entries 1 inch, 1 foot, 1 m
Komok [63]

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Dexter drove 546 miles on one tank of gasoline. His car’s gas tank holds 15 gallons of gas. Find the average number of miles he
AlexFokin [52]

546 mil / 15 gal = about 36.4 mil per gal

4 0
3 years ago
Let f(x) = ............
34kurt

Answer:

So first lets find g(-1)

so we plug in the answers:

-2 * -1 ^2 -4

-2*1-4 = -2-4 =

-6

Now lets solve for f(-2)

-2^2-3

4-3=1

-6+1 = 5

3*5 = 15

Im getting answer of 15 but it shows -15 or something, so I dont know if I got it wrong or if its like a dash then the answer.

3 0
3 years ago
The given triangles are similar. Solve for x.
Maru [420]
The first one is 21.93 rounded up to 22.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP! LOOK AT THE IMAGES BELOW
    6·1 answer
  • Find the formula for an exponential function that passes through the two points give.
    15·1 answer
  • Simplify this algebraic expression,
    6·2 answers
  • Identify the x-intercepts of the function below f(x)=x^2+12x+24
    11·1 answer
  • The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the ne
    13·1 answer
  • The speeds in miles per hour of seven randomly selected qualifiers for the Indianapolis 500 (in 2012) are listed below. Estimate
    8·1 answer
  • HELP ^^^^ ignore what i picked it was an accident
    7·1 answer
  • 4. Write the equation that describes the line in slope-intercept form.
    6·1 answer
  • Please help me :> i would love that ! :))
    10·1 answer
  • THE NUBER OF PEOPLE CONTACTED
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!