Answer:
x = -13
Step-by-step explanation:
9 - 2x = 35
<u>-9 -9 </u>
-2x = 26
divide by -2
x = -13
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
Answer:
c) bajo: $1.62; mediano: $1.80; grande: $2.03
Step-by-step explanation:
Insert numbers from the table into a linear equation (ignore time column) and use Cramer's Rule.
55x+53y+54z=299.12
17x+22y+25z=117.89
30x+23y+29z=148.97
x, bajo = 1.62
y, mediano = 1.8
z, grande = 2.03
Answer:
Step-by-step explanation:
To write this sentence as equation
We get
r×338+97=r
338r+97=r
To solve further
r-338r=97
-337r=97
r=-0.2878
Let
x-------> <span>Jaime budget
</span>s------> <span>fraction of Jaime budget for student tutors
</span><span>
we know that
x=(1/4)x+(3/7)x+s
3/7 is equal to-----> (3/7)*(2/2)----> 6/14
substitute
</span>x=(1/4)x+(6/14)x+s<span>
x=(7/14)x+s
s=x-(7/14)x
s=(7/14)x-------> (1/2)x------> </span>half of the budget is for <span>student tutors.
the answer is
</span>half of the budget is for student tutors