1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
2 years ago
8

A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost

Mathematics
2 answers:
mafiozo [28]2 years ago
7 0

Answer: 1 oz. Over 0.25 is your answer.

Step-by-step explanation:

goldenfox [79]2 years ago
5 0

Here, we need to find unit cost. Unit cost can be defined as a cost per unit of a product.

We are given that 16 ounce will cost $ 4.00.

That means -

Cost of 16 ounce of cereal package = $ 4.00

Cost of 1 ounce of cereal package -

(We will divide both sides by 16)

Cost of 16 ounce of cereal package ÷ 16 = $ 4.00 ÷ 16

Cost of 1 ounce of cereal package = $ 0.25.

<em><u>Thus, the cost of 1 ounce of cereal package = $ 0.25.</u></em>

You might be interested in
Jon can run at a rate of 9.5 miles per hour. How long will it take Jon to run 23.75 miles?
Rom4ik [11]

Answer: 2.5 hours

Step-by-step explanation: 23.75 divided by 9.5

3 0
3 years ago
if 5 potatoes together weigh a kilogram and a 8 pears together 1,200 grams which weighs more a potatoe or a pear
pychu [463]
Pears because grams are more than kilograms
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An acute isosceles triangle has an angle of 80° that is located across from the longest side in the
Natali [406]

An

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Roud to the neares tenth 8.54
Rudik [331]
8.5
the tenth is the first digit behind the dot. 4 rounds down so the 5 stays a 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2/4 +1/3 equal to?
AlladinOne [14]

Answer:

3/7

Step-by-step explanation:

    2

    4

    1

    3

equals 3 over 7= 3/7

I hope this helps you

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which set of numbers can represent the side lengths, in inches, of an acute triangle?
    14·1 answer
  • What is the solution to the system of equations?
    14·1 answer
  • Assume that the government is currently balancing the national budget so that outlays equal tax revenue. Then the economy slips
    15·1 answer
  • Abel Alonzo, Director of Human Resources, is exploring employee absenteeism at the Plano Power Plant. Ten percent of all plant e
    13·1 answer
  • Find A ∩ B if A = {3, 6, 9, 12} and B = {9, 12, 15, 18}.
    6·1 answer
  • 3 values that would make this inequality true. 42&lt; 24 + y
    12·1 answer
  • Who wants free brainly dont say ty or u no get nub
    9·1 answer
  • Please help! Do you know the answer<br>​
    8·1 answer
  • A rectangular prism is 15 centimeters long, 33 centimeters wide, and 29 centimeters high. What is the surface area of the rectan
    5·2 answers
  • How many gallons each of 30% alcohol and 5% alcohol should be mixed to obtain 25gal of 25% alcohol?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!