1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
8

A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost

Mathematics
2 answers:
mafiozo [28]3 years ago
7 0

Answer: 1 oz. Over 0.25 is your answer.

Step-by-step explanation:

goldenfox [79]3 years ago
5 0

Here, we need to find unit cost. Unit cost can be defined as a cost per unit of a product.

We are given that 16 ounce will cost $ 4.00.

That means -

Cost of 16 ounce of cereal package = $ 4.00

Cost of 1 ounce of cereal package -

(We will divide both sides by 16)

Cost of 16 ounce of cereal package ÷ 16 = $ 4.00 ÷ 16

Cost of 1 ounce of cereal package = $ 0.25.

<em><u>Thus, the cost of 1 ounce of cereal package = $ 0.25.</u></em>

You might be interested in
Find the value of x given in the right triangle
ladessa [460]

Answer:

The formula for this is c=a^2+b^2

The value of x would be 7.14 but since it says round to the nearest tenth it would be 7.1 or 7.10

3 0
3 years ago
8x18÷4+15 use pemdas right answers only​
Gemiola [76]

Answer:

51

Step-by-step explanation:

Parenthesis

Exponents

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

Multiplication first, then division, and then addition.

(8*18)÷4+15 (Multiplication)

(144÷4)+15 (Division)

(36) + 15 (Addition)

   51

Hope that helps!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tree is located in the corner of a rectangular field.
Rzqust [24]

15m + 5m + 12m

20m+12m

=4mx(5+3)

8 0
3 years ago
Hey there! I’m having a bit of trouble with this one, I think I’ve been looking at this for too long. If you could give me an ex
Kipish [7]
AD = 42-x

The bisector of an angle of a triangle divides the opposite side into segments that are proportional to the adjacent sides  ⇒
AB/BC = AD/DC
36/27 = (42-x)/x
36x = 27(42-x)
36x = 1134 - 27x
36x + 27x = 1134
63x = 1134
x = 1134/63
x = 18
4 0
3 years ago
How many different towers can you make using one red, one blue and one yellow block?
icang [17]
You can make 6 different towers. If red was at the bottom, there'd be two different possibilities for that: red, yellow, blue, and red, blue, yellow. Same for if blue was at the bottom: blue, red, yellow, and blue, yellow, red. Yellow also applies: yellow, red, blue, and yellow, blue, red. 3*2=6, so 6 possible towers. 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Giving Brainliest!!! According to the bar charts, approximately how many females received recommendations for promotion?
    13·2 answers
  • -3/4 x + 1/2 = 3/4 solve for x please
    9·1 answer
  • The point p has coordinates (8,9) in which quadrant does point p lie
    9·2 answers
  • Wjat is the solution ro the equation x^2= -25
    9·1 answer
  • Help Me for number 2
    10·1 answer
  • Determina en cada caso, si la función corresponde a una función lineal o a una función afín. a. Y = -5x b. Y = -3x – 2 c. Y = 2x
    5·1 answer
  • You drive for 8 hours at an average speed of 26 miles per hour. What is
    9·2 answers
  • For each interval , decide if the average rate change is positive or negative
    13·1 answer
  • Rapide s’il vous plaît
    14·1 answer
  • Hello I would be very happy if you could solve this for me. Please help me.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!